REKLAMA

17 lat temu trąba powietrzna zmiotła wszystko w powiatach częstochowskim i lublinieckim

Opublikowane przez: Marcin Hojka

15 sierpnia 2008 roku przez powiaty częstochowski i lubliniecki przeszła potężna trąba powietrzna, która zniszczyła całe miejscowości i zmieniła życie setek osób. W wyniku żywiołu zginęły dwie osoby, czterdzieści zostało rannych, a 770 budynków zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • 15 sierpnia 2008 roku potężna trąba powietrzna przeszła przez powiaty częstochowski i lubliniecki.
  • W Kalinie i Rusinowicach całe części miejscowości zostały niemal zrównane z ziemią; łącznie uszkodzonych lub zniszczonych było 770 budynków.
  • Meteorolodzy ocenili siłę niektórych trąb na poziomie T8 w skali TORRO; prędkość wiatru sięgała 300 km/h (miejscami blisko 400 km/h).

Nagłe narodziny superkomórki

Jak wynika z relacji, około godziny 16:00 nad południową częścią województwa opolskiego uformowała się potężna chmura burzowa. W kilkanaście minut przekształciła się w superkomórkę burzową obejmującą rozległy obszar. Pierwsze tornado zeszło na ziemię w miejscowości Kopanina, po czym przemieściło się w rejon Lublińca i Częstochowy.

Tragiczne uderzenie w Kalinę i Rusinowice

Około 17:30 wir uderzył w Rusinowice w gminie Koszęcin. Tam zginęła 22-letnia kobieta, na którą zawalił się strop domu. Chwilę później w Kalinie runęło drzewo na domek letniskowy, zabijając mężczyznę znajdującego się w środku.

W obu miejscowościach wichura łamała drzewa jak zapałki, zrywała dachy i przewracała samochody. Dzień po tragedii Kalina i Rusinowice wyglądały jak sceneria z filmu katastroficznego; mieszkańcy wraz ze strażakami ratowali, co się dało, mimo że ulewny deszcz zalewał budynki pozbawione dachów i okien. Władze zamknęły drogi do obu miejscowości, a pomoc płynęła z całego regionu.

Dramat na drodze i rozmiar zniszczeń

Na północ od Częstochowy, w okolicach Mykanowa, trąba uderzyła w autokar przewożący członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Autokar przekoziołkował i brał udział w karambolu; w wyniku zderzeń w karambolu rannych zostało 40 osób, w tym 30 artystów.

Ogółem kataklizm uszkodził lub zniszczył 770 budynków. W całym regionie częstochowskim bez prądu pozostawało około 20 tysięcy odbiorców. Zniszczenia objęły także Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży.



MiejscowośćZabiciRanniUszkodzone budynkiLiczba poszkodowanych mieszkańców
Kalina1581250
Rusinowice1541200

Ocena meteorologiczna i kontekst

Specjaliści uznali serię tornad z 15 sierpnia 2008 roku za jedną z najsilniejszych w historii Polski. Meteorolodzy ocenili, że w kilku miejscowościach trąby miały siłę T8 w skali TORRO. Prędkość wiatru w wirze dochodziła do 300 km/h, a w niektórych miejscach mogła zbliżać się do 400 km/h. W kilkanaście minut życie setek osób uległo drastycznej zmianie.

Pamięć i konsekwencje

17 lat temu brakowało jeszcze systemów alertów, które dziś ostrzegają przed ekstremalnymi zjawiskami. Tamte wydarzenia pozostawiły trwały obraz zniszczeń i wspomnienia wśród mieszkańców dotkniętych gmin. Dla wielu była to lekcja o sile natury i potrzebie lepszej ochrony przed podobnymi zagrożeniami.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA