REKLAMA

Alarm w KWK Pniówek: silny wypływ metanu i ewakuacja górników

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Podczas prac w kopalni KWK Pniówek nastąpił gwałtowny wypływ metanu, który zmusił do natychmiastowej ewakuacji. Z rejonu przodka wycofano 15 górników; na szczęście nikt nie ucierpiał.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Na czujniku odnotowano stężenie metanu sięgające 82%.
  • Z rejonu przodka ewakuowano 15 górników, z czego 7 skorzystało z aparatów ucieczkowych.
  • Prace w zagrożonym rejonie zostały wstrzymane do wyjaśnienia okoliczności i przywrócenia bezpiecznych warunków.

Co dokładnie się wydarzyło

Do zdarzenia doszło w środę 20 sierpnia 2025 roku o godzinie 14:37 w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas urabiania chodnika C-1 w pokładach 404/4 i 405/1 nastąpił gwałtowny wypływ metanu. Na czujniku przodkowym zarejestrowano stężenie gazu sięgające 82%, co stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla pracujących tam osób.

Reakcja załogi i służb

W reakcji na wykryte stężenie podjęto natychmiastowe działania. Z rejonu przodka wycofano wszystkich 15 górników. Siedmiu z nich użyło aparatów ucieczkowych, co wskazuje na skalę zagrożenia i stosowanie procedur bezpieczeństwa. Na miejscu działały służby kopalniane odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz monitorowanie atmosfery metanowej.



Prace w zagrożonym rejonie zostały wstrzymane, a przodek zatrzymany do czasu wyjaśnienia okoliczności i przywrócenia bezpiecznych warunków. Szybka reakcja załogi oraz obowiązujące procedury pozwoliły uniknąć obrażeń.

Dane w pigułce

ParametrWartość
Stężenie metanu82%
Liczba ewakuowanych15 górników
Liczba użytych aparatów ucieczkowych7

Prace w rejonie chodnika C-1 zostaną wznowione dopiero po wyjaśnieniu przyczyn wypływu i potwierdzeniu bezpiecznych warunków pracy. Na razie kopalniane służby kontynuują monitorowanie atmosfery oraz działania zabezpieczające.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA