Aluron CMC Warta Zawiercie kończy styczeń wyjazdowym meczem z JSW Jastrzębskim Węglem. Jurajscy Rycerze zagrają w sobotę 31 stycznia na stosunkowo bliskiej hali w Jastrzębiu-Zdroju. To będzie siódme i ostatnie spotkanie zawierciańskiej drużyny w pierwszym miesiącu 2026 roku.
💡 Masz pilne wydatki? Sprawdź możliwość uzyskania do 3000 zł online – szybko i bez formalności.
Najważniejsze informacje:
- Warta Zawiercie jedzie do Jastrzębia-Zdroju z serią pięciu zwycięstw z rzędu
- W Lidze Mistrzów zawiercianie prowadzą w grupie D z kompletem 12 punktów
- Jastrzębski Węgiel ostatnio sensacyjnie pokonał mistrzów Polski BOGDANKĘ LUK Lublin 3:0
Świetna passa po trudnym początku roku
Przełom 2025 i 2026 roku nie był udany dla podopiecznych trenera Michała Winiarskiego. Drużyna z Zawiercia przegrała z Asseco Resovią Rzeszów i PGE Projektem Warszawa. Późniejszy okres okazał się jednak znacznie lepszy - triumf ze Sportingiem CP Lizbona zapoczątkował serię pięciu zwycięstw z rzędu.
Zawiercianie pokonali kolejno InPost ChKS Chełm, SVG Lüneburg, PGE GiEK Skrę Bełchatów i ponownie Sporting. Co imponujące, w żadnym z pięciu ostatnich meczów Warta nie straciła nawet seta.
Liderzy w Lidze Mistrzów
W fazie grupowej Ligi Mistrzów sytuacja Warty wygląda idealnie. Po czterech kolejkach zespół prowadzi w grupie D z kompletem 12 punktów, tracąc tylko jeden set. Zawiercianie mają sześć punktów przewagi nad Asseco Resovią Rzeszów oraz SVG Lüneburg, będąc bardzo blisko zapewnienia sobie wyjścia z pierwszego miejsca.
W PlusLidze Aluron CMC Warta Zawiercie zajmuje trzecie miejsce. Drużyna ma jeden zaległy mecz względem BOGDANKI LUK Lublin i PGE Projektu Warszawa, które wyprzedzają ją o dwa punkty. Zawiercianie mają jedno „oczko” zaliczki nad Resovią.
Przeciwnik w dobrej formie
JSW Jastrzębski Węgiel prezentuje się ostatnio znakomicie. W ubiegły weekend drużyna Andrzeja Kowala sprawiła sensację, zdobywając Halę Globus w Lublinie i pokonując mistrzów Polski 3:0. Wcześniej Jastrzębianie wygrali z Akaa Volley 3:1, a w czwartek triumfowali w rewanżu bez straty seta, co dało im awans do fazy play-off Pucharu CEV.
Ślązacy w PlusLidze rozegrali 17 spotkań, wygrywając 10 z nich. Mają 28 punktów - tylko jeden mniej od szóstych Gdańszczan i dwa od piątych Olsztynian.
| Drużyna | Pozycja | Rozegrane mecze | Zwycięstwa | Punkty |
|---|---|---|---|---|
| Aluron CMC Warta Zawiercie | 3. | - | - | - |
| JSW Jastrzębski Węgiel | 7. | 17 | 10 | 28 |
Historia konfrontacji i ciekawostki
Nadchodzące starcie będzie wyjątkowe dla Jakuba Popiwczaka, który po trzynastu sezonach spędzonych w klubie z Jastrzębia-Zdroju po raz pierwszy zagra w tamtejszej hali, ale już w barwach Warty. W JSW Jastrzębskim Węglu grali też w przeszłości Miłosz Zniszczoł (2001-2005), Bartosz Kwolek (2012-2016), a także Adrian Markiewicz z Jurijem Gladyrem, którzy przenieśli się do Zawiercia rok temu.
Jastrzębskie strony zna dobrze także Paweł Rusek. Asystent trenera Warty swoją zawodniczą karierę zakończył właśnie w tym klubie, rozgrywając w nim dwa sezony.
Ostatnie starcie drużyn w Zawierciu zakończyło się zwycięstwem Jastrzębskiego Węgla 3:2, mimo prowadzenia gospodarzy 2:1. 16 punktów zainkasował wówczas Anton Brehme, a po 15 Miran Kujundžić i Nicolas Szerszeń. Nagrodę MVP otrzymał Benjamin Tonitutti.
Pamiętny półfinał Ligi Mistrzów
Zawiercianie szczególnie pamiętają półfinał Ligi Mistrzów z maja ubiegłego roku. Przegrywając już 0:2, wrócili do gry i w tie-breaku wygrali 22:20. W historii starć z Jastrzębianami zespoły zmierzyły się 32 razy. Bilans przemawia na korzyść JSW - Zawiercianie zwycięsko wychodzili z konfrontacji 11-krotnie, a w samej PlusLidze 8-krotnie.
Oprócz wspomnianego zwycięstwa w półfinale Ligi Mistrzów, Warta sięgała też po finał Pucharu i Superpucharu Polski.
Statystyki i kluczowe postacie
W szeregach Jastrzębskiego Węgla często daje o sobie znać na środku siatki Łukasz Usowicz. Zwycięzca Ligi Mistrzów jest trzeci w rankingu blokujących z 41 punktowymi blokami. Najwięcej punktów dla drużyny zdobył dotychczas Łukasz Kaczmarek (201), co plasuje go na 20. lokacie w tym zestawieniu. To tylko trzy „oczka” więcej od Aarona Russela (198).
Mecz JSW Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie odbędzie się w sobotę, 31 stycznia. Początek spotkania o 14:45. Transmisja będzie dostępna w Polsacie Sport 1.
Źródło: Aluron CMC Warta Zawiercie

Komentarze
Komentarze (0)