REKLAMA

Biskup Andrzej Przybylski nowym metropolitą archidiecezji katowickiej — pochodzi z Łowicza

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Bp Andrzej Przybylski został mianowany nowym metropolitą katowickim. Informację o decyzji Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 sierpnia 2025 roku.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Bp Andrzej Przybylski został mianowany arcybiskupem metropolitą Archidiecezji Katowickiej.
  • Ogłoszenie podpisał nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi 29 sierpnia 2025 roku.
  • Dotychczasowy okres wakatu trwał 10 miesięcy; administratorem był bp Marek Szkudło.

Kim jest nowy metropolita?

Bp Andrzej Przybylski urodził się w 1964 roku w Łowiczu. Ukończył studia z pedagogiki, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1993 roku z rąk metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka.

W archidiecezji częstochowskiej pełnił różne funkcje. Był wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. W latach 1994–1998 był osobistym sekretarzem i kapelanem metropolity częstochowskiego. Do 2008 roku pracował przy kurii, a do 2015 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Droga biskupia i zakres obowiązków

20 maja 2017 roku został mianowany biskupem tytularnym Orte i biskupem pomocniczym Częstochowy. Później abp Wacław Depo powierzył mu funkcję proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, a od 2016 roku pełnił także obowiązki dziekana dekanatu tej parafii.

Jak podaje Nuncjatura Apostolska, mianowanie na stanowisko metropolity katowickiego ogłosił nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi 29 sierpnia 2025 roku. Nowy metropolita obejmie posługę po kanonicznym objęciu urzędu. Archidiecezja ma poinformować w najbliższych dniach o dacie ingresu i kanonicznego objęcia urzędu.

Kontext zmian w archidiecezji

Poprzednim metropolitą katowickim był abp Adrian Galbas, który w grudniu 2024 roku został mianowany metropolitą warszawskim. W efekcie stanowisko przez 10 miesięcy pozostawało wolne. W tym czasie administratorem archidiecezji katowickiej był bp Marek Szkudło.



Zainteresowania i styl pracy

Prywatnie i naukowo bp Przybylski interesuje się literaturą z zakresu duchowości. W środowisku formacyjnym jest znany z doświadczenia seminaryjnego — jako rektor kreował programy formacji duchowej i akademickiej.

WydarzenieRok / okres
Urodzenie1964
Święcenia kapłańskie1993
Sekretarz metropolity1994–1998
Rektor seminariumdo 2015
Dziekan dekanatuod 2016
Mianowanie na biskupa pomocniczego20 maja 2017 roku
Ogłoszenie mianowania na metropolitę katowickiego29 sierpnia 2025 roku

Archidiecezja Katowicka powinna w najbliższych dniach podać termin kanonicznego objęcia urzędu i ingresu do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Do tego czasu szczegóły ceremonii pozostają nieznane.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA