Budżet Obywatelski 2022 – Ruda Śląska. Rusza nabór wniosków

Budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej – od przyszłego poniedziałku tj. 24 maja mieszkańcy tego miasta będą mogli składać swoje pomysły na rok 2022. Nabór wniosków potrwa do 2 czerwca w przypadku zgłoszeń w papierowej wersji, a w formie elektronicznej projekty będzie można podsyłać do piątku 11 czerwca. Miasto w ramach budżetu obywatelskiego przeznaczyło 4,2 miliona złotych do podziału na małe i duże projekty.

Już po raz dziewiąty zapraszamy rudzian do zgłaszania pomysłów na wykorzystanie budżetu obywatelskiego. Od 2014 roku zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt takich projektów, które dobrze służą mieszkańcom

mówi prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Budżet Obywatelski 2022

W Rudzie Śląskiej pula środków budżetu obywatelskiego tym razem wyniesie 4 222 000 zł. Kwota zostanie podzielona na projekty z kategorii jak i dużych tak i tych małych. Projekty dzielone są na te kategorie w zależności od potrzebnych do ich zrealizowania funduszy. Podczas zgłaszania pomysłu określonego w kategorii tych małych kwota jego wykonania przekroczy wyznaczony próg, to automatycznie zostanie on zakwalifikowany do zadań dużych. Jak więc dzieli się projekty?

Projekty małe i duże

Podana do dyspozycji obywateli kwota zostanie podzielona kolejno – 1 032 000 zł na projekty duże, czyli te które wymagają do swojej realizacji kwoty większej niż 290 tysięcy złotych, oraz reszta – 3 190 000 zł na projekty małe, nieprzekraczające kwoty 290 tysięcy złotych potrzebnej do wykonania.

Boisko i bieżnia - ilustracja przykładowa
Ilustracja przykładowa

Składanie wniosków

Podczas składania wniosków należy pamiętać o terminie zgłaszania zadań. Nabór rusza 24 maja i od tego momentu będzie można przesyłać swoje pomysły. Czasu mamy niezbyt wiele, bo w przypadku składania wniosków papierowych do 2 czerwca, a w przypadku elektronicznej wersji wniosku do 11 czerwca. Wnioski można składać za pośrednictwem internetowej platformy. Również na podanej stronie można głosować na projekty przesłane przez innych.

Zasady zgłaszania projektów

Wypracowane w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego zasady pozostają niezmienne. Zgłaszający będzie miał obowiązek dołączyć do wniosku listę co najmniej 30 osób popierających projekt. Następnie dojdzie do weryfikacji złożonych wniosków pod kątem zgodności z wymogami zawartymi w podjętej 30 kwietnia 2020 r. uchwale Rady Miasta w sprawie wymagań, które powinny spełniać projekty budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej.

Projekty, które się zakwalifikują będą podlegały głosowaniu mieszkańców w wyznaczonych punktach lub elektronicznie na wspomnianej stronie. Zrealizowane zostaną projekty z największą liczbą głosów, które przejdą przez próg 30 głosów i zmieszczą się w odpowiedniej puli pieniędzy.

Do realizacji wybrane zostaną zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy

informuje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2022 rok.

Czego może dotyczyć projekt

Najczęściej, gdy mowa o budżecie obywatelskim, na myśl przychodzą różne zadania inwestycyjne, związane z budową różnych obiektów. Ale to nie wszystko. Przesyłane propozycje w ramach budżetu obywatelskiego niekoniecznie muszą dotyczyć inwestycji. W zadaniach BO przewidziano miejsce także dla tak zwanych „projektów miękkich”, czyli wszelkiego rodzaju wydarzeń o charakterze kulturowym, sportowym lub społecznym. Wśród tego typu projektów znajdują się np. koncerty, zawody sportowe, festyny i zabawy itp.

Warto pamiętać, że wszystkie projekty biorące udział w głosowaniu muszą obejmować działania zgodne z obowiązującym prawem oraz stanowić zadania własne gminy. Realizacja projektu musi odbyć się na terenie, na którym miasto może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne. Projekty muszą być ogólnodostępne dla każdego mieszkańca Rudy Śląskiej, a korzystanie z nich nie może być odpłatne.

Do budżetu obywatelskiego niedopuszczone zostaną inwestycje i remonty w budynkach placówek oświatowych. Pozostałe wymogi, jakie muszą spełniać wnioski, można znaleźć we wspomnianej uchwale Rady Miasta. Wzory formularza zgłoszenia projektu oraz listy poparcia są załącznikami do uchwały. Biuro Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta pełni rolę punktu doradczego i informacyjnego dla osób, które są zainteresowane zgłaszaniem projektów do przyszłorocznej edycji.

Grażyna Dziedzic zachęca do zgłaszania projektów

Prezydent Rudy Śląskiej Pani Grażyna Dziedzic na stronie budżetu obywatelskiego zachęca do zapoznania się z projektem i zgłaszania pomysłów oraz głosowania na inne.

Wiem, że w Rudzie Śląskiej nie brakuje ludzi z pomysłami na miasto, a budżet obywatelski to szansa na ich realizację. Mam nadzieję, że i tym razem zaangażują się Państwo w ideę budżetu obywatelskiego. Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców do zapoznania się z aktualnymi procedurami realizacji budżetu obywatelskiego i zgłaszania projektów.

przekazuje Grażyna Dziedzic na stronie rudzkiego budżetu obywatelskiego

Kolejna edycja w Rudzie Śląskiej

To już 9 edycja Budżetu Obywatelskiego realizowana w tym mieście. Po raz kolejny wydzielono specjalną pulę funduszy do dyspozycji mieszkańców. Od 2014 pula ta stale rośnie. „W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku – 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, w 2019 roku – 3,720 mln zł, w 2020 roku – 3 994 000 zł, a w 2021 roku – 4 122 640 zł. W pierwszym głosowaniu wzięło udział 3,5 tys. osób, w ostatnim – ponad 8,6 tys.” – czytamy na stronie urzędu Rudy Śląskiej.

Więcej informacji na temat budżetów obywatelskich na Śląsku na naszej stronie.

Źródło: UM Ruda Śląska, BO Ruda Śląska

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze