Częstochowa: Jubileusz jednej z najstarszych szkół w mieście — uroczystości i wspomnienia
Uroczystość z okazji 145-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie zgromadziła uczniów, nauczycieli, absolwentów i władze miasta. Było to spotkanie wspomnień, podziękowań i artystycznych prezentacji, które podkreśliły rolę szkoły dla lokalnej społeczności.
Najważniejsze informacje:
- Szkoła obchodziła 145-lecie istnienia.
- Historia placówki sięga roku 1880 i początków działań oświatowych w Brzezinach.
- W uroczystości uczestniczyli m.in. dyrektor Sylwia Cichocka oraz zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Pabiś.
Symboliczna podróż od 1880 roku
Jubileuszowa akademia była zorganizowana jako symboliczna podróż w czasie. Uczestnicy przeszli narracyjnie od roku 1880, kiedy mieszkańcy Brzezin podjęli starania o założenie szkoły, aż po współczesność. Wspomnienia i prezentacje przywołały kolejne etapy rozwoju placówki przy ulicy Wirażowej.
Ludzie tworzący historię szkoły
Dyrektor szkoły, Sylwia Cichocka, podkreśliła, że historia placówki to nie tylko daty, lecz przede wszystkim ludzie — nauczyciele, uczniowie i rodzice. Wystąpienia gości zawierały podziękowania dla obecnej dyrekcji i grona pedagogicznego za codzienną pracę w wychowaniu i edukacji młodych ludzi.
Władze miejskie reprezentował zastępca prezydenta Częstochowy, Łukasz Pabiś, który w swoim wystąpieniu składał gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
Występy, wspomnienia i spotkania po latach
Uroczystość wypełniły artystyczne prezentacje uczniów oraz absolwentów. Ich występy pokazały zaangażowanie i emocje, a także przypomniały, że szkoła to relacje i pamięć łącząca pokolenia. Była to także okazja do spotkań po latach — dawni nauczyciele i absolwenci mieli szansę odnowić znajomości i podzielić się historiami ze szkolnych lat.
Znaczenie dla lokalnej społeczności
Obchody 145-lecia pokazały, jak ważną rolę szkoła odgrywa w życiu Brzezin i Częstochowy. To święto przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Nadzieją uczestników było, by ta historia trwała dalej, tworzona przez następne pokolenia.
Fotografia: Grzegorz Skowronek / UM




Komentarze (0)