Częstochowa: prof. Anna Badora odwiedziła szkoły i spotkała się z uczniami
Prof. Anna Badora, wybitna reżyserka teatralna i częstochowianka, odwiedziła miejscowe szkoły, dzieląc się doświadczeniem i rozmową z młodzieżą. W trakcie wizyt została uhonorowana medalem Towarzystwa Polsko‑Austriackiego i obejrzała prezentacje przygotowane przez uczniów.
Najważniejsze informacje:
- 25 i 26 listopada 2025 prof. Anna Badora gościła w I LO im. J. Słowackiego oraz w Szkole Podstawowej nr 38.
- W I LO otrzymała medal Towarzystwa Polsko‑Austriackiego; w SP nr 38 obejrzała kącik poświęcony tradycjom współpracy polsko‑austriackiej.
- Jako twórczyni zrealizowała projekt „aktywny teatr”, który przyciągnął 25 tys. osób w ciągu dwóch sezonów.
Rozmowy w macierzystej szkole i wyróżnienie
W I LO im. J. Słowackiego, z którego jest absolwentką, prof. Badora spotkała się z uczniami i opowiadała o teatrze jako sile łączącej ludzi. Młodzież zadawała wiele pytań. Spotkanie było także okazją do wręczenia reżyserce medalu Towarzystwa Polsko‑Austriackiego.
W wydarzeniu wzięła udział prezeska częstochowskiego oddziału Towarzystwa, Bogumiła Kmieć, która była inicjatorką spotkania, oraz inne członkini tego stowarzyszenia.
Tańce, wiersze i kącik polsko‑austriacki w SP nr 38
W Szkole Podstawowej nr 38 prof. Badora obejrzała przygotowywany w placówce kącik poświęcony tradycjom współpracy polsko‑austriackiej. Uczniowie zaprezentowali występy wokalne, recytacje wierszy Jana Brzechwy oraz inscenizację przygotowaną przez kółko teatralne.
W sali widowiskowej czekała na nią także taneczna niespodzianka przygotowana przez klasę o profilu sportowo‑tanecznym wraz z trenerem tańca Marcinem Kisztelińskim. Reżyserka odpowiadała na pytania o karierę, przynależność kulturową i o przywilej robienia w życiu tego, co się kocha.
Kariera reżyserska i nagrody
Anna Badora urodziła się w Częstochowie. Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a reżyserię studiowała na Seminarium im. Maxa Reinhardta w Wiedniu, które ukończyła w 1979 jako pierwsza kobieta i z wyróżnieniem.
W toku kariery związana była z kilkoma teatrami i realizowała przedstawienia w różnych miastach. Jej projekt „aktywny teatr” przyciągnął 25 tys. osób w ciągu dwóch sezonów, m.in. poprzez warsztaty i szkolenia dla nauczycieli.
| Rola / miejsce | Lata |
|---|---|
| Asystentka reżysera, Schauspielhaus w Kolonii | 1982–1984 |
| Zaangażowanie stałe, teatr w Bazylei | 1986–1988 |
| Dyrektorka teatru w Moguncji | 1991–1996 |
| Kierownik artystyczny teatru w Düsseldorfie | 1996–2006 |
| Dyrektor Schauspielhaus w Grazu | — |
| Dyrektor artystyczny Volkstheater w Wiedniu | od sezonu 2015/2016 |
Za swoją działalność otrzymała m.in. tytuł Austriaczki Roku w kategorii „Zarządzanie kulturą”, prestiżową Nagrodę Nestroya za spektakl „Duchy w Princeton” oraz Złotą Sowę – nagrodę austriackiej Polonii.
Dlaczego takie wizyty są ważne
Spotkania z praktykami sztuki zbliżają uczniów do realiów zawodu. Krótkie warsztaty i bezpośrednie rozmowy inspirują. Przyjazd prof. Badory był też dowodem na ciągłą więź artystki z rodzinnym miastem i na rolę szkół w popularyzowaniu dialogu międzykulturowego.
W galerii obok publikowano zdjęcia z odwiedzin prof. Anny Badory w częstochowskich szkołach 25 i 26 listopada 2025 (fot. ze stron www i mediów społecznościowych SP 38 i I LO).




Komentarze (0)