REKLAMA

Dąbrowa Górnicza: Daleki Wschód bliżej niż myślisz — szanse dla firm

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Mangoteka — nowa strefa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej — zaprasza na spotkanie z literaturą i kulturą Dalekiego Wschodu. Projekt wybrany w IV edycji Budżetu Obywatelskiego pozwoli mieszkańcom poznać mangę, książki i zwyczaje Japonii, Korei Południowej i Chin bez wychodzenia z miasta.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Mangoteka mieści się w Filii nr 7 MBP przy ul. Kasprzaka 46.
  • Mangoteka otwiera swoje podwoje 12 listopada, godzina 14:00; wstęp wolny.
  • Filia nr 7 będzie dostępna dla czytelników już od 13 listopada w stałych godzinach otwarcia.

Mangoteka — podróż bez wyjazdu

Mangoteka ma stać się miejscem, gdzie miłośnicy Azji Wschodniej znajdą zarówno popularne komiksy, jak i literaturę piękną z Japonii, Korei i Chin. W kolekcji będą dostępne klasyczne mangi, a także książki przybliżające historię, filozofię, sztukę i zwyczaje krajów Dalekiego Wschodu. To propozycja dla dzieci, młodzieży i dorosłych — dla każdego, kto chce poszerzyć horyzonty.

Przestrzeń zaprojektowana z myślą o spotkaniach

W ramach projektu Filii nr 7 przeprowadzono remont i nową aranżację wnętrz. Powstały wygodne strefy czytania oraz miejsca do animacji wydarzeń kulturalnych. Biblioteka wzbogaciła się o nowe meble i sprzęt multimedialny, co ma ułatwić zarówno indywidualne korzystanie ze zbiorów, jak i organizację spotkań i warsztatów. Jak podkreśla Monika Nierychły, dyrektor MBP w Dąbrowie Górniczej:

„Kultura i sztuka Dalekiego Wschodu są bardzo atrakcyjne ze względu na swój wyjątkowy rys i cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki projektowi «Wschodnie ogrody kultury – czyli Mangoteka i nie tylko» stworzyliśmy nową przestrzeń dla czytelników. Bardzo dziękuję autorce tego projektu i wszystkim mieszkańcom, których głosy oddane w Budżecie Obywatelskim umożliwiły nam urządzenie tej unikatowej przestrzeni.”

Co podczas otwarcia i pierwsze wydarzenia

Główne otwarcie zaplanowano na 12 listopada o godzinie 14:00. W programie znalazło się m.in. spotkanie autorskie z Błażejem Kurowskim, jednym z twórców magazynu „Fenix Antologia 1-2”, autorem komiksu „Combo Elfiki” oraz opowiadania „Kiki w krainie yōkai”.



W planie są też wydarzenia tematyczne: „Mangowy scrapbooking”, prelekcja „Wprowadzenie do świata mangi” z udziałem mangowych influencerów (m.in. Domangowanie, Panipiez, Mangowybzik, Drawwithmati), a także warsztaty praktyczne — tworzenie origami oraz warsztaty robienia przypinek mangowych. Udział w otwarciu jest bezpłatny.

Informacje o projekcie i otwarciu pochodzą z materiału opublikowanego w październikowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich mieszkańców zainteresowanych literaturą i kulturą Azji Wschodniej.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA