piątek, 30 stycznia 2026

Naciśnij ESC aby zamknąć

Dąbrowa Górnicza: Prognoza silnych mrozów

Dąbrowa Górnicza szykuje się na kolejną falę silnych mrozów, które szczególnie zagrażają bezdomnym przebywającym na ulicach miasta. Noclegownia i ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Łącznej 31 działają całodobowo do 15 marca.

💡 Masz pilne wydatki? Sprawdź możliwość uzyskania do 3000 zł online – szybko i bez formalności.

Najważniejsze informacje:

  • Noclegownia i ogrzewalnia dla bezdomnych działają do 15 marca przy ul. Łącznej 31
  • Alba MPGK odpowiada za odśnieżanie ponad 430 km dróg i 892 047 m² chodników
  • Straż Miejska pod numerem 986 przyjmuje zgłoszenia o bezdomnych potrzebujących pomocy

Pomoc dla bezdomnych w czasie mrozu

O bezpieczeństwo osób bez dachu nad głową dbają pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, streetworker, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Strażnicy Miejscy. Każdy może pomóc, zgłaszając obecność bezdomnych w klatkach schodowych, piwnicach czy wiatach śmietnikowych.

Straż Miejska przyjmuje zgłoszenia pod numerem 986. Działa też specjalna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod numerem 987 - może dzwonić każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również ci, którzy wiedzą, gdzie przebywają bezdomni.

Akcja Zima 2025-2026 w pełni

Zimowe utrzymanie dróg trwa od grudnia do końca marca. Alba MPGK jako główny wykonawca odpowiada za utrzymanie przejezdności dróg i drożności chodników w mieście. W Dąbrowie Górniczej zimowym utrzymaniem objętych jest 414 km 901 m dróg publicznych (489 ulic) oraz 15 km 375 m dróg wewnątrzosiedlowych, co daje łącznie 430 km 276 m.

Odśnieżaniem i odladzaniem objętych jest również 892 047 m² chodników, alejek, parkingów i dróg rowerowych, w tym 228 561 m² terenów wewnątrzosiedlowych. Zgłoszenia dotyczące zaśnieżonych i oblodzonych gminnych dróg i chodników przyjmuje Alba MPGK - 600 405 627.

Obowiązki właścicieli nieruchomości

Zimowe obowiązki spoczywają nie tylko na służbach miejskich. Właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca. Do ich zadań należy również usuwanie zwisających sopli i śniegu zalegającego na dachach budynków.

Pomoc zwierzętom

Sytuacje, w których konieczne jest udzielenie pomocy udomowionym i dzikim zwierzętom, należy zgłaszać do Straży Miejskiej - nr tel.: 986, albo do Centrum Zarządzania Kryzysowego - nr tel.: 32 262 44 10. Po zgłoszeniu, na miejsce wysyłany jest rakarz, którego zadaniem jest złapanie zwierzęcia i przewiezienie go w bezpieczne miejsce.

Źródło: Dąbrowa Górnicza

Jak oceniasz ten artykuł?
Twoja reakcja:
Autor artykułu

Redaktor TylkoSlask.pl

Komentarze

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!