REKLAMA

Festiwal Biografii „Literatura to życie” startuje w Rybniku — autorskie spotkania i żywe historie

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Rybnik przez cały październik zamienia się w centrum biografii i literatury. Pierwsza edycja Rybnickiego Festiwalu Biografii pod hasłem „Literatura to życie” potrwa od 1 do 27 października i łączy spektakle, spotkania autorskie, warsztaty i wystawy.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Termin festiwalu: 1–27 października.
  • Gala i nagroda: uroczysta gala Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” odbędzie się 11 października.
  • Wystawa fotograficzna: „Just like us / Tacy jak my” Karoliny Jonderko dostępna w bibliotece od 1 do 27 października.

Inauguracja w halo!Rybnik i spektakl otwierający

Festiwal rozpocznie się 1 października w przestrzeni halo!Rybnik od czytania performatywnego fragmentów książek nominowanych do nagrody „Juliusz”. Tego samego dnia publiczność zobaczy spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w wykonaniu Teatru Łaźnia Nowa. W rolę poetki wcieli się Agnieszka Przepiórska, a reżyserią zajęła się Anna Gryszkówna.

Spotkania, dyskusje i oferta dla najmłodszych

W centrum wydarzeń znajduje się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie zaplanowano serię spotkań z pisarzami i krytykami. Program przewiduje m.in.:

  • 7 października – dyskusja o biografii zbiorowej;
  • 8 października – rozmowa o granicach między prawdą a kreacją w biografii;
  • 9 października – spotkanie czytelników z laureatami poprzednich edycji nagrody „Juliusz”;
  • 10 października – rozmowa z członkami kapituły i tegorocznymi nominowanymi;
  • 13 października – spotkanie z Bernadettą Darską.

Festiwal nie zapomina o dzieciach. 8 października Anna Sokół poprowadzi warsztaty tworzenia „Przyjaźnika” dla dzieci w wieku 5–7 lat, a dzień później Bogna Brewczyk przygotowała zajęcia wokół książki o Juliuszu Rogerze dla dzieci w wieku 7–10 lat.

Gala, koncerty i wydarzenia specjalne

Kulminacją programu będzie uroczysta gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, zaplanowana na 11 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Towarzyszyć jej będzie koncert Lubelskiej Federacji Bardów pod tytułem „Stachura – Poematy”.



W programie festiwalu znalazły się również: pierwsza w Rybniku Żywa Biblioteka (15 października) oraz Slam imienia Janiny Podlodowskiej (18 października). Równolegle, od 1 do 27 października, w bibliotece można oglądać wystawę fotografii Karoliny Jonderko „Just like us / Tacy jak my”.

Różnorodność form i zaproszenie

Program łączy formy performatywne, debaty krytyczne, warsztaty dla najmłodszych i wydarzenia muzyczne. To próba pokazania, że literatura to nie tylko tekst, lecz także życie i rozmowa. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do udziału w wydarzeniach rozproszonych między halo!Rybnik, biblioteką i Teatrem Ziemi Rybnickiej.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA