Gliwice: Nowy park kieszonkowy na Sikorniku — kolejne zielone miejsce w mieście
W Sikorniku przy skrzyżowaniu ulic Pliszki i Bekasa oddano dziś do użytku nowy park kieszonkowy, dostępny dla wszystkich i zaprojektowany z myślą o krótkim wypoczynku wśród zieleni. Inwestycja powstała z inicjatywy mieszkańców zgłoszonej w Gliwickim Budżecie Obywatelskim i kosztowała ponad 394 tys. zł.
Najważniejsze informacje:
- Park powstał dziś na Sikorniku, przy Pliszki i Bekasa.
- Posadzono m.in. lipy, wiśnie Kiku-shidare i ponad 200 krzewów; inwestycję zrealizowała firma Deep Green.
- W parku są ławki, leżaki, piknikowy zestaw, domki dla owadów i oświetlenie solarne.
Pomysł od mieszkańców i realizacja
Projekt nowego skweru wynika bezpośrednio z inicjatywy lokalnej. Mieszkańcy zgłosili pomysł w Gliwickim Budżecie Obywatelskim, a prace wykonała firma Deep Green z Konar. Ścieżki zaprojektowano tak, by przechodziły w śladzie wydeptanej przez użytkowników trasy — powstały one z nawierzchni przepuszczającej wodę. Całość ma zachęcać do krótkiego odpoczynku i integracji sąsiedzkiej.
Co posadzono — liczby i gatunki
Nowy park sprzyja wypoczynkowi wśród drzew, krzewów i bylin. Wśród drzew są lipy szerokolistne, wiśnie piłkowane Kiku-shidare oraz jarząby pospolite. Dopełnieniem jest duży zestaw krzewów i bylin oraz zioła.
| Gatunek krzewu | Liczba sadzonek |
|---|---|
| Dereń biały | 43 |
| Lilak Meyera | 84 |
| Hortensja bukietowa | 74 |
| Wiciokrzew Heckrotta | 34 |
Do parku wprowadzono też byliny: rozplenice japońskie, jeżówki purpurowe, szałwie omszone i rudbekie błyskotliwe, a także zioła: oregano i szałwia lekarska. Zasiano również łąkę kwietną, którą w pełnej krasie zobaczymy wiosną; łąka ma być zapylana przez owady korzystające z ustawionych w parku specjalnych domków.
Wyposażenie, ekologia i dalsze plany
Park został wyposażony w ławki, leżaki, wygodne siedziska, zestaw piknikowy, ławko-huśtawkę oraz stojaki rowerowe. Jest także wydzielone miejsce przeznaczone pod ogródek społeczny. Oświetlenie zapewniają latarnie solarne, co pozwoli zachować przyjemny nastrój wieczorem.
Biuro Urbanisty Miasta wraz z Miejskim Zarządem Usług Komunalnych analizuje kolejne tereny pod skwery i parki kieszonkowe. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje nowych lokalizacji najlepiej poprzez Gliwicki Budżet Obywatelski lub drogą mailową: bur@um.gliwice.pl.
To już kolejny park kieszonkowy na Sikorniku — pierwszy powstał przy ul. Kormoranów 7–13 w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.




Komentarze (0)