REKLAMA

Jastrzębie-Zdrój: Rusza kwalifikacja wojskowa

Opublikowane przez: Radosław Wróblewski

Od 2 lutego w całym kraju rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która obejmie również mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Procedura potrwa do 30 kwietnia 2026 roku i jest obowiązkiem obywatelskim określonym w Konstytucji RP. W całej Polsce do stawienia się przed komisją zostanie wezwanych 235 tysięcy osób.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Kwalifikacja wojskowa obejmie około 20 tysięcy osób w województwie śląskim
  • Wezwanie otrzymają mężczyźni urodzeni w 2007 roku oraz kobiety z lat 1999-2007 z odpowiednimi kwalifikacjami
  • Komisja określi zdolność do służby wojskowej i wprowadzi dane do ewidencji

Kto otrzyma wezwanie do komisji

Do Powiatowej Komisji Lekarskiej zostanie wezwanych przede wszystkim mężczyzn, którzy w bieżącym roku ukończą 19 rok życia, czyli urodzonych w 2007 roku. Oprócz nich wezwanie otrzymają również kobiety urodzone w latach 1999-2007, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej lub pobierają naukę w celu ich uzyskania.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji będą wzywane przez wójtów lub burmistrzów za pomocą wezwań doręczonych na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem. W województwie śląskim procedura obejmie około 20 tysięcy osób.

Przebieg kwalifikacji wojskowej

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej. Procedura składa się z kilku etapów, począwszy od sprawdzenia tożsamości.

Komisja przeprowadza badania psychologiczne i lekarskie, na podstawie których nadaje kategorię zdolności do służby wojskowej. Możliwe kategorie to: A – zdolny do czynnej służby wojskowej, B – czasowo niezdolny w czasie pokoju w okresie do 24 miesięcy, D – niezdolny w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk w terytorialnej służbie wojskowej, oraz E – trwale i całkowicie niezdolny do służby.

Wymagane dokumenty i procedury

Wszyscy wezwani do stawiennictwa muszą zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Niezbędne są również dokumenty potwierdzające wykształcenie, takie jak zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki, oraz dokumenty poświadczające posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia.

Ważnym elementem jest także posiadana dokumentacja medyczna, która może być istotna w procesie orzeczniczym. Po przeprowadzeniu wszystkich procedur komisja dokonuje wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form służby wojskowej, nadaje stopnień szeregowego i przenosi do pasywnej rezerwy.

Informacje o służbie wojskowej

W trakcie kwalifikacji wojskowej będzie możliwość zapoznania się z ofertą służby wojskowej. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną udzielone przez przedstawiciela Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz żołnierzy z lokalnych jednostek wojskowych.



Na zakończenie procedury każda osoba otrzyma zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej.

Źródło: Jastrzębie-Zdrój

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA