Karta ŚKUP nie będzie już potrzebna! 10 letni system wchodzi do trybu online

Pod koniec przyszłego roku zostanie wprowadzony unowocześniony system używania poboru opłat w komunikacji miejskiej. Karty ŚKUP nie będą już potrzebne, ponieważ wszystko będzie się działo online z poziomu telefonu. Celem takiej zmiany jest poprawienie wad obecnego systemu, który już się starzeje i przestaje być odpowiedni dla społeczeństwa.

Przetarg na unowocześnienie systemu

W ostatnim czasie Metropolia rozstrzygnęła przetarg! Firma Asseco Data Systems S.A przeprowadzi operację unowocześniania systemu ŚKUP. Firma ta jako jedyna złożyła ważną ofertę w postępowaniu ogłoszonym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. O jakość usług nie należy się obawiać ze względu na miejsce w rankingu tej firmy na rynku technologicznym – są oni jednym z liderów. Ponadto wymieniona spółka była również wykonawcą poprzedniej wersji systemu.

Tramwaj
Ilustracja przykładowa

Koszty przedsięwzięcia

Zmodernizowanie wszystkich funkcji i technologii, a także wprowadzenie nowych zastosowań łączy się z niemałymi kosztami. Koszty wdrożenia nowego systemu informatycznego wyniosą około 32 mln zł. Do innych kosztów dochodzą m.in. 4-letnie utrzymanie i dalszy rozwój projektu. Podsumowując kwota potrzebna do przeprowadzenia akcji wyniesie ponad 120 mln zł.

– Zapisy nowej umowy pozwolą na sprawne i swobodne rozwijanie systemu, aby mógł nadążyć za postępem technologicznym. Dzięki temu będziemy mogli szybciej wprowadzać potrzebne modyfikacje, i lepiej dostosowywać się do aktualnych oczekiwań i potrzeb pasażerów

– powiedział Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym odpowiada za sprawy związane z rozwojem systemów informatycznych.

Warto dodać, że w przeciwieństwie do starej umowy – z 2012 roku – ta nowa dodaje nowe możliwości w związku z modyfikacjami i udoskonaleniami. W starej umowie możliwe były dwie modyfikacje w ciągu jednego roku, a każda kolejna przynosiła dodatkowe koszty. Unowocześnianie technologii ŚKUP jest bardzo istotne dlatego modyfikacje muszą odbywać się często, aby nadążać nad aktualnymi standardami technologicznymi.

– Prace możemy rozpocząć, ponieważ dobiegł końca okres trwałość projektu ŚKUP, który współfinansowany był z dotacji Unii Europejskiej. W ich trakcie samo oprogramowanie zostanie niemal całkowicie przebudowane, natomiast zmodernizowany system wykorzysta w dużym stopniu używane obecnie urządzenia – kasowniki, komputery pokładowe, automaty biletowe, co pozwoli nam zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych, które potrzebne byłyby na ich wymianę

– tłumaczy Jacek Brzezinka.

Zmiany ŚKUP

Wprowadzenie nowego otwartego, oprogramowania centralnego unowocześni system pobierania opłat. Zmiany te usprawnią i wpłyną na poprawę działania tego systemu, a również otworzą nowe możliwości na wprowadzanie kolejnych funkcjonalności.

Do najważniejszych z zmian należy przejście z trybu offline na online. Oznacza to tyle, że wszystkie transakcje będą odbywać się w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Co znacznie przyśpieszy funkcjonowanie systemu. Dzięki tej zmianie kupując przez internet np. bilet 30-dniowy, będzie on od razu dostępny dla pasażera w całym systemie.

Istotnym elementem przy wejściu w tryb online będą aplikacje mobilne, na których to będą widniały wszystkie potrzebne informacje. Aplikacja będzie podstawowym elementem funkcjonowania unowocześnionego systemu. Sama karta ŚKUP stanie się wyłącznie identyfikatorem, a nie (jak dotychczas) nośnikiem danych.

Przykładanie karty ŚKUP do kasownika nie będzie już wymagane po zakupie biletów przez Portal Klienta. Aktualnie karta jest nośnikiem danych więc musimy to robić, aby transakcja przebiegła pomyślnie i wszystkie informacje zostały wymienione. Po wprowadzeniu zmian w wykorzystywanej technologii karta przestanie być takim nośnikiem, więc nie będzie potrzeby do jej „odbijania”. Gdy karta stanie się identyfikatorem, wszystkie tego typu transakcje będą automatycznie realizowane w systemie centralnym bez konieczności dodatkowego angażowania użytkownika.

Co z kartami?

Wszystkie posiadane bilety zachowają swoją ciągłość, a dotychczas wydane karty będą aktywne w nowym systemie. Niemieniej jednak nowe karty zmienią się technologicznie i wizualnie. Będą one wykonywane z twardszych i bardziej trwałych materiałów. Widniejąca na nich szata graficzna również ulegnie zmianie – nie będą na nich nadrukowane zdjęcia i dane osobowe użytkownika. Natomiast będą one wymagane do założenia konta imiennego, a podczas kontroli biletów dane pokażą się na terminalu kontrolera. „W zmodernizowanym systemie wykorzystany zostanie najnowszy typ kart NFC, które będą tańsze od dotychczasowych, a zarazem szybsze oraz posiadające zabezpieczenia, uniemożliwiające ich podrobienie.” – czytamy na stronie GZM

Karta ŚKUP - zmiany
Ilustracja przykładowa

Pieniądz elektroniczny zastąpi portmonetka punktowa

Metropolia zdecydowała się na zastąpienie pieniądza elektronicznego w nowym systemie ŚKUP na tzw. portmonetkę punktową. Oznacza to, że gdy pasażer doładuje swoje konto, to każda wpłacona przez niego złotówka, będzie w systemie zamieniana na punkty, które później będzie mógł wymienić np. na minuty potrzebne do wykonania przejazdu lub bilet na określoną liczbę miast. Doładowywanie portmonetki będzie wiele prostsze, a dokonanie wpłaty będzie możliwe za pośrednictwem dowolnej formy płatności, czyli np. przelewu, BLIK lub Google/Apple Pay.

– Dzięki temu rozwiązaniu system będzie bezpieczniejszy i nieporównywalnie tańszy w utrzymaniu. Portmonetka punktowa daje również nam nowe możliwości. W planach mamy bowiem zastąpienie obecnej taryfy kilometrowej, domyślną taryfą czasową, rozliczaną według przejechanych minut, rejestrowanych w kasownikach lub aplikacji. Rozbudowany moduł taryfowy pozwoli na zastosowanie teoretycznie dowolnych taryf i cenników, dzięki czemu pasażerowie będą mogli korzystać z wielu wariantów biletów

– wyjaśnia Adam Krakowczyk, dyrektor Departamentu Informatyki.

Zobacz też: https://tylkoslask.pl/gliwice-17-latek-uciekl-z-poprawczaka/

Źródło: https://metropoliagzm.pl/2021/06/10/unowoczesniony-skup-pod-koniec-przyszlego-roku-karta-juz-nie-bedzie-potrzebna

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze