Katowice: Tężnia solankowa w Parku Zadole znów otwarta

W zeszły weekend w Parku Zadole po niemal rocznej przerwie została ponownie uruchomiona tężnia solankowa. Mieszkańcy Katowic mogą korzystać z obiektu od ubiegłego sobotniego poranku. W tym samym dniu uruchomiono ponownie fontanny na katowickim Rynku.

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w ubiegłym roku byliśmy zmuszeni wyłączyć tężnię z użytkowania. To obiekt, który jest bardzo popularny wśród mieszkańców Katowic i dlatego bardzo się cieszę, że po tak długiej przerwie, wraca do normalnego funkcjonowania. Tężnia powstała dzięki zaangażowaniu katowiczan. To właśnie ten projekt zdobył aż 15 tys. głosów w ramach budżetu obywatelskiego, co pokazuje jak duże było zapotrzebowanie na taką inwestycję. Zależy nam na tym, by spędzały tu czas całe rodziny, seniorzy, młodzi ludzie, by integrowali się sąsiedzi. Od soboty, 8 maja, będzie to znowu możliwe

powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic

Tężnię solankową znajdziemy w miejskim parku Zadole, przy ulicy Wczasowej, w Ligocie. Jest to jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego z 2017 roku. Obiekt został uruchomiony po raz pierwszy w kwietniu 2019. Tężnia wykorzystuje solankę Zabłocką z Dębowca, która jest wydobywana od 1892 roku z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Ten naturalny surowiec ma potwierdzone właściwości lecznicze i jest przeznaczony do troski o zdrowie i urodę.

Przebywanie w tężni i inhalacja znajdującym się tam powietrzem wspomaga mieszkańców w leczeniu m.in:

  • zatok i górnych dróg oddechowych,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • alergii,
  • nerwicy wegetatywnej,
  • niedoczynności tarczycy,
  • chorobach reumatycznych,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)
  • chorobie Bechterewa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
  • otyłości
  • niektórych chorób ginekologicznych (oprócz nowotworów).

Na miejscu znajdziemy regulamin zawierający również przeciwwskazania do używania dobrodziejstw tężni. Przed skorzystaniem należy zapoznać się z tym regulaminem.

W obiekcie znajdziemy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych – miejsce jest przystosowane i dla takich gości. Uczęszczać tam możemy do października w godzinach 9.00-21.00, a w sezonie letnim do 22.00. Za korzystanie z tężni nie trzeba płacić.

Tężnia cieszy się bardzo dużą popularnością wśród Katowiczan oraz odwiedzających z innych miast, którzy chętnie przyjeżdżają z niej skorzystać. Efektem tej popularności jest między innymi zgłaszanie kolejnych projektów w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach. Jednym z nich jest „Tężnia solankowa na Tysiącleciu”, a uzyskał on w edycji 2020 aż 14 658 głosów i będzie realizowany w tym roku. Aktualnie inicjatywa znajduje się w fazie projektowej. Kolejnym z pomysłów jest „Fontanna solankowa wraz z obiektami małej architektury w Giszowcu – Dzielnicy Ogrodów”, który ma za zadanie utworzyć strefę wypoczynku i zdrowia. W tej strefie będziemy mogli oddychać morskim powietrzem tworzonym dzięki fontanną solankowym. Strefa ma być ozdobiona roślinnością na wzór historycznych giszowieckich ogródków. Projekt uzyskał 3 657 głosów w edycji 2019.

Źródło, fot.: UM Katowice

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze