REKLAMA

Na A1 rozbite nielegalne transporty — przewoźcy z Bułgarii i Macedonii zatrzymani koło Częstochowy

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach ujawnili dwa poważne naruszenia przepisów w transporcie międzynarodowym na autostradzie A1. Jeden przewoźnik nie miał wymaganych zezwoleń, a drugi posługiwał się fałszywym zezwoleniem EKMT.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Na A1 i w punkcie kontrolnym w Gorzelni zatrzymano dwóch przewoźników – bułgarskiego i macedońskiego.
  • Obu grożą kary finansowe po 12 tysięcy złotych za wykonywanie przewozów bez zezwolenia; wobec kierowcy z Macedonii wszczęto postępowanie karne za fałszywy dokument.
  • Pojazdy trafiły na parking strzeżony i ruszą dalej dopiero po okazaniu ważnych zezwoleń.

Gdzie i co zatrzymano

Kontrole przeprowadzili inspektorzy z oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Na odcinku A1 w rejonie Godowa funkcjonariusze z oddziału w Wodzisławiu Śląskim zatrzymali ciężarówkę jadącą z Turcji do Polski. Kierowca, działający w imieniu bułgarskiego przewoźnika, nie przedstawił żadnego z wymaganych zezwoleń. Transport nie został również zgłoszony w systemie SENT.

W punkcie kontrolnym w Gorzelni koło Częstochowy inspektorzy zatrzymali ciężarówkę macedońskiego przewoźnika przewożącą ser z Polski do Albanii. Kierowca okazał dokument podający uprawnienia EKMT, który po weryfikacji okazał się być podrobiony i pozbawiony wymaganych zabezpieczeń.

Fałszywe dokumenty i konsekwencje prawne

Podrobione zezwolenie EKMT zostało zabezpieczone jako dowód. Jak wynika z ustaleń inspektorów, brak zabezpieczeń na dokumencie potwierdził jego fałszerstwo, a Policja wszczęła postępowanie karne wobec macedońskiego kierowcy. Obu przewoźnikom grożą kary finansowe w wysokości 12 tysięcy złotych za wykonywanie przewozów bez wymaganych zezwoleń.



Zatrzymane pojazdy skierowano na parking strzeżony. Będą mogły kontynuować trasę dopiero po okazaniu ważnych zezwoleń.

Proste porównanie zatrzymań

ElementPrzypadek 1 (Bułgaria)Przypadek 2 (Macedonia)
TrasaTurcja → PolskaPolska → Albania
Główne naruszenieBrak wymaganego zezwolenia; brak zgłoszenia w SENTPosługiwanie się fałszywym zezwoleniem EKMT
Dalsze krokiPojazd na parkingu strzeżonym; konieczność okazania zezwoleńPojazd na parkingu; zabezpieczono dokument; Policja prowadzi postępowanie karne

Co wynika dla przewoźników

Sprawa pokazuje, że kontrole na A1 są intensywne i że inspektorzy sprawdzają zarówno obecność zezwoleń, jak i autentyczność dokumentów. Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach, brak wymaganych zezwoleń oraz używanie podrobionych dokumentów może skutkować nie tylko karą finansową, ale i konsekwencjami karnymi. Niezależnie od kraju rejestracji, przewoźnicy muszą mieć komplet i autentyczne dokumenty przed wjazdem na trasę.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA