Nowe drogi rowerowe w Katowicach za blisko 4,5mln zł.

W Katowicach rozpoczynają się kolejne, istotne dla rowerzystów, inwestycje. Nowe drogi rowerowe w Katowicach powstaną zgodnie z planowaną budową zjazdu pod rondo oraz połączeniem ul. Gospodarczej z Doliną Trzech Stawów. Rozpoczęcie prac w obu przypadkach nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Wszystkie nowe drogi rowerowe w Katowicach będą kosztować prawie 4,5 mln złotych.

– Katowice to miasto przyjazne dla rowerzystów, a jednoślady traktujemy nie tylko jako sposób rekreacji, ale także jako środek transportu. Sukcesywnie rozwijamy sieć wypożyczalni, przeznaczając każdego roku znaczne środki na rozbudowę infrastruktury rowerowej. W zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 6 mln zł, a w tym roku zarezerwowano w budżecie około 14 mln zł. Dzięki takim inwestycjom, pod koniec 2020 roku mieliśmy w Katowicach blisko 180 km tras, a docelowym planem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta komfortowymi drogami rowerowymi z centrum

mówi Marcin Krupa,prezydent Katowic.

Drogi Rowerowe w Katowicach poprowadzą nas pod rondo

W tym tygodniu rozpoczną się prace przy inwestycji, która ułatwi ruch rowerowy pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Nowa droga powstanie od strony nasypu wzdłuż ulicy Chorzowskiej, przy tzw. „Niebieskich Blokach”. W planach inwestycji jest budowa pochylni rowerowej, która pozwoli wygodnie i komfortowo zjechać pod rondo i wyjechać spod niego.

Pierwsze zostaną przebudowane schody, a dokładniej ich część. W ich miejsce powstanie droga wewnętrzna w postaci ciągu pieszo-rowerowego. W celu zniwelowania istniejącej różnicy wysokości wynoszącej 3,2 m, planowana jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej o długości 57,85 m i szerokości 4,1 m.

Projekt przewiduje utworzenie barierek chroniących przed upadkiem. Poza tym, aby zapewnić pieszym i rowerzystom komfort poruszania się, nowe drogi rowerowe w Katowicach zostaną oddzielone od ścieżek dla pieszych płaską granicą drogową. Koniec prac planowany jest na wrzesień 2022 roku. To przedsięwzięcie niesie ze sobą koszty w wysokości 3,4 mln złotych.

Połączenie ul. Gospodarczej z osiedlem Paderewskiego

Do końca sierpnia tego roku przekazany plac budowy wykonawcom tego projektu. W planach jest utworzenie ścieżki łączącej ulicę Gospodarczą (od tymczasowego przystanku autobusowego) z osiedlem Paderewskiego (ulice Graniczna i Pułaskiego). Trasa rowerowa obejmie ulicę Pułaskiego oraz teren Doliny Trzech Stawów od skrzyżowania z ulicą Graniczną aż do wiaduktu znajdującego się wzdłuż al. Górnośląskiej.

Planowane jest także wykonanie ciągu pieszo-rowerowego od tego wiaduktu do przejścia w rejonie węzła Murckowskiego w kierunku ul. Gospodarczej. W tym tygodniu nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą. Planowany termin zakończenia budowy tej drogi rowerowej w Katowicach to kwiecień 2022 roku. Ta inwestycja łączy się z kosztem przekraczającym 920 tysięcy złotych. Długość tej trasy to około 1,5 km.

W latach 2014 – 2020 drogi rowerowe w Katowicach powiększyły się o 37 km

  • rok 2014 – ok. 5,3 km
  • rok 2015 – ok. 1,9 km
  • rok 2016 – ok. 6,5 km
  • rok 2017 – ok. 7,1 km
  • rok 2018 – ok. 4,3 km
  • rok 2019 – ok. 3,1 km
  • rok 2020 – ok. 8,9 km

Źródło informacji i grafiki wyróżniającej: UM Katowice

Zobacz też: Remont basenu przy ul. Chorzowskiej. Wiele nowych atrakcji

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze