Nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych od 20 maja

Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych uległy zmianie. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi o hulajnodze elektrycznej jako pojeździe. Urządzenia te uzyskały status pojazdu. Należy również pamiętać, że na chodniku jadący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu. Nowe zasady wejdą w życie już jutro – 20 maja.

Hulajnoga elektryczna zyskuje status pojazdu

Tegoroczna ustawa z 30 marca o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw dużymi krokami wchodzi w życie. Dzięki ustawie uregulowany zostanie status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym. Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego (np. deskorolka elektryczna) jak też urządzenia wspomagające ruch – zyskały w ustawie swoją definicję, a osoby, które korzystają z tego typu urządzeń zyskują zarówno nowe prawa, jak i obowiązki. Hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

Nowe prawa i obowiązki

Mówiąc o hulajnogach jako pojazdach musimy wspomnieć o wprowadzonych zasadach dotyczących poruszania się na tym urządzeniu. Elektrycznymi hulajnogami będą mogły się przemieszczać osoby, które ukończyły 10 lat i posiadają kartę rowerową. Inną opcją upoważniającą do jazdy na takiej hulajnodze jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM, A1, B1, T… lub po prostu bycie pełnoletnim. Osoby po 18 roku życia nie potrzebują uprawnień do poruszania się hulajnogą.

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z dróg rowerowych lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku, należy poruszać się po jezdni. Podczas jazdy po drodze rowerowej lub jezdni należy utrzymywać prędkość dopuszczalną, czyli 20 km/h. Na chodniku i drodze dla pieszych na hulajnodze nie można jechać znacząco szybciej od tempa pieszego. Prędkość wtedy musi być zbliżona do przechodniów.

Na chodniku jadący ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zezwala na postój hulajnogi na chodniku najlepiej w miejscu do tego przeznaczonym. Na szczęście, w przypadku braku takiego miejsca dozwolone jest zatrzymanie się jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równoległe do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się. Należy zwrócić uwagę, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m. Dodatkowo zabrania się przewożenia hulajnogami innych osób.

To tylko parę przykładów z całej listy przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych. Hulajnogowe społeczeństwo musi się zapoznać się z wszystkimi zasadami, aby uniknąć nieprzyjemności i żeby zachować bezpieczeństwo na drodze. Ustawodawca skodyfikował również inne przepisy dotyczące korzystania z m.in.: deskorolek elektrycznych, wrotek, rolek czy też tradycyjnej hulajnogi oraz urządzenia samobalansującego.

Zobacz też: https://tylkoslask.pl/druga-jezdnia-s1-z-katowic-do-pyrzowic-otwarta/

Źródło: UM Bielsko-Biała

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze