REKLAMA

Opera Śląska inauguruje 81. sezon artystyczny — premiery, repertuar i plany na nowy rok

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Opera Śląska w Bytomiu oficjalnie otworzyła 81. sezon artystyczny monumentalną wersją Verdiego – Aidą, w gwiazdorskiej obsadzie i z pełnym udziałem chóru, baletu i orkiestry pod batutą Piotra Mazurka. Wieczór połączył muzyczną skalę dzieła z emocjonalnym pożegnaniem Małgorzaty Walewskiej w roli Amneris.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Inauguracja 81. sezonu: Aida Giuseppe Verdiego z międzynarodową obsadą i kierownictwem muzycznym Piotra Mazurka.
  • Małgorzata Walewska pożegnała się z rolą Amneris i otrzymała pamiątkową deskę sceniczną z dawnej sceny Opery Śląskiej.
  • Nadchodzące premiery: balet Korsarz – premiera 22 listopada; powroty takich tytułów jak Halka, Tosca czy Cyganeria.

Gwiazdorska inauguracja i obsada

Na scenie pojawili się soliści: Lilla Lee (Aida), Małgorzata Walewska (Amneris), Arnold Rutkowski (Radames), Andrzej Dobber (Amonastro), Grzegorz Szostak (Ramfis), Tomasz Theil (Faraon), Ruslana Koval (Kapłanka) i Maciej Komandera (Posłaniec). Towarzyszyli im chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej, a całość poprowadził Piotr Mazurek.

„Aida na początek sezonu to spektakl, który zawiera w sobie wszystko, co fascynuje w sztuce Verdiego – dramatyczne arie, pełne ekspresji duety oraz potężne chóralne sceny i wymagające partie solistyczne” – powiedział Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Pożegnanie Małgorzaty Walewskiej

Inauguracja miała również wymiar osobisty. Małgorzata Walewska pożegnała się z rolą Amneris. Dyrekcja uhonorowała artystkę pamiątkową deską pochodzącą ze sceny Opery Śląskiej sprzed przebudowy – przedmiotem, który ma symbolizować związek z bytomskim teatrem.

„Chcemy uhonorować Cię w szczególny sposób, wręczając pamiątkową deskę sceniczną Opery Śląskiej – tę samą, po której stąpałaś, tworząc swoje niezapomniane kreacje na bytomskiej scenie” – mówił Łukasz Goik.

Widzowie przyjęli pożegnanie brawami, a w inauguracji uczestniczyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i terytorialnego.

Repertuar na jesień i zapowiedzi

Dyrekcja Opery Śląskiej zapowiada bogaty repertuar. We wrześniu powraca Halka w jubileuszowej odsłonie; przedstawienia zaplanowano na następujące daty: 26, 27 i 28 września oraz 9, 11, 13, 28 i 29 listopada.

Październik otworzy Napój miłosny z udziałem Andrzeja Lamperta, Marty Huptas i Joanny Kędzior. W repertuarze znajdzie się też Tosca – spektakl, który był pierwszym wystawionym w obecnej siedzibie Opery Śląskiej w Bytomiu w 1945 roku; w obsadzie znajdą się m.in. Małgorzata Trojanowska, Łukasz Załęski i Andrzej Dobber.

Na listopad zapowiedziano Nabucco z udziałem m.in. Andrzeja Dobbera, Moniki Cichockiej i Anny Boruckiej, pod dyrekcją Georgiosa Balatsinosa. Grudzień wypełni zaś Cyganeria Giacomo Pucciniego z takimi nazwiskami jak Gabriela Legun, Andrzej Lampert i Stanisław Kuflyuk.

Balet i oferta dla dzieci

Baletowe premiery również zapowiadają się intensywnie. W pierwszym weekendzie października wraca marcowa premiera Spartakusa z muzyką Arama Chaczaturiana i choreografią Roberta Balogha (4 i 5 października), a spektakl zostanie pokazany także w Teatrze Śląskim w Katowicach (6 października).

Widzowie oczekują premiery Korsarza w choreografii Dawida Trzensimiecha, której termin premiery podano na 22 listopada; za opracowanie muzyczne odpowiada Piotr Mazurek. Trzensimiech debiutuje w tej roli po latach występów m.in. w Polskim Balecie Narodowym.

Dla najmłodszych Opera przygotowała koncert edukacyjny „Magiczny świat Opery Śląskiej” – wydarzenia planowane w październiku i grudniu, które wprowadzą dzieci w świat opery w przystępny sposób z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry pod batutą Piotra Mazurka.



Harmonogram wybranych tytułów

SpektaklWymienione terminyLiczba przedstawień (wymienionych)
Halka26, 27, 28 września; 9, 11, 13, 28 i 29 listopada8
Spartakus4 i 5 października; 6 października (Katowice)3
Korsarz22 listopada1 (premiera)

Reakcje władz i oczekiwania

Przedstawiciele samorządu podkreślali znaczenie Opery Śląskiej dla regionu. Joanna Bojczuk, członek zarządu województwa śląskiego, mówiła o dumie ze wsparcia takiej instytucji. Wojewoda Marek Wójcik podkreślił, że inauguracja łączy hołd dla tradycji i nową energię międzynarodowej obsady. Wiceprezydent Bytomia Michał Bieda życzył, by sztuka nadal przemawiała z taką mocą jak podczas inauguracji.

Bilety można rezerwować i kupować w kasie Opery Śląskiej oraz online. Informacje o repertuarze i sprzedaży dostępne są na oficjalnych kanałach instytucji.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA