Pięćdziesięciolecie wylądowania Spodka w Katowicach

Dnia 8 maja 1971 roku w obecności Edwarda Gierka, Józefa Cyrankiewicza i ponad 12 tys. gości otwarto Spodek, który na tamte czasy był największym i najnowocześniejszym obiektem widowiskowo-sportowym w Polsce. Podczas uroczystości wystąpił wtedy zespół „Śląsk”, Anna German oraz Ewa Decówna.

Projekt Spodka został opracowany przez Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego z warszawskiego Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego

Autorem konstrukcji był natomiast prof. inż. Waclaw Zalewski, który odpowiadał również za koncepcję katowickiego i warszawskiego Supersamu. Jego współpracownikiem był Andrzej Żórawski. Zespół został uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie, do którego SARP zaprosił tylko wybrane biura projektowe. Pomysł architektoniczny Spodka zachwycił jury, tym bardziej, że projektanci wyliczyli, że tylko taka oryginalna konstrukcja zniesie wstrząsy górnicze.

Na początku Spodek miał stać w innym miejscu

Pierwotną lokalizacją wybraną dla Spodka miała być przestrzeń Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, jednak wojewoda Jerzy Ziętek, którego to przedsięwzięcie zainteresowało, zadecydował o wybudowaniu go w centrum Katowic. Budowa ta trwała siedem lat.

– Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom architektonicznym Spodek mógł stać się miejscem wielu szczególnie medialnych imprez. Kibicowaliśmy tu zawodnikom podczas meczów siatkówki i koszykówki, hokeja na lodzie, słuchaliśmy koncertów, uczestniczyliśmy w konferencjach naukowych, kongresach czy imprezach targowych. Z dziećmi można było przyjść chociażby na rewie na lodzie

– zaznaczył prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Spodek od zawsze przyciągał wielkie wydarzenia

W 1972 roku do Katowic przyjechał Fidel Castro. „Trybuna Robotnicza” informowała wtedy, że „Gorąco i serdecznie powitało społeczeństwo ziemi śląsko-zagłębiowskiej bohaterskiego przywódcę narodu kubańskiego, I sekretarza KC KPK, premiera Rewolucyjnego Rządu tow. Fidela Castro, który na zaproszenie pierwszego sekretarza KC PZPR tow. Edwarda Gierka przebywa na czele partyjno-rządowej delegacji Kuby z wizytą w Polsce”. Spotkanie z kubańskim rewolucjonistą odbyło się w Spodku przy udziale 10 tysięcy widzów.

W tym samym miesiącu w hali Spodka swoją premierę miał Fiat 126p, a rok później Spodek stał się salą kinową, w której 104 tys. widzów obejrzało „W pustyni i w puszczy”, a 62 tys. „Ojca Chrzestnego”.

Spodek od lat jest symbolem Katowic, rozpoznawalnym poza granicami naszego kraju. Przyciąga on wiele wydarzeń, nierzadko międzynarodowych, w których uczestniczą tysiące ludzi.

– Jubileusz pięćdziesięciolecia Spodka to szczególne wydarzenie w naszym miejskim kalendarzu. To przede wszystkim okazja, by trochę powspominać. Poszukajmy w pamięci i wśród rodzinnych fotografii wydarzeń, które wiążą się z tym miejscem. Jestem przekonany, że jest ich wiele, niejednokrotnie przecież mieliśmy okazję być we wnętrzu naszego rodzimego statku kosmicznego 

– mówił prezydent.

– Nadal zachęcamy do nadsyłania swoich zdjęć Spodka z różnych czasów. Przyjmujemy też skany dawnych fotografii. Zdjęcia wykorzystamy w naszych działaniach związanych z obchodami jubileuszu

– przypomniała naczelniczka wydziału promocji katowickiego magistratu, Marta Chmielewska.

Zdjęcia Spodka można wysyłać na adres mailowy promocje@katowice.eu lub pocztą tradycyjną, na nośniku pod adres: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice, z dopiskiem w tytule maila lub na kopercie „50 lat Spodka”. Do przesyłki należy załączyć podpisane przez siebie zdanie o treści „Wyrażam zgodę na wykorzystanie mojego zdjęcia do celów promocyjnych Miasta.”.

źródło: katowice.eu

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze