Pierwszy zielony przystanek w Bielsku-Białej. Wiemy, gdzie powstanie

Zielony przystanek w Bielsku-Białej powstanie po raz pierwszy. Roślinnością zostanie obsadzona wiata przy przy ul. Partyzantów w rejonie placu Adama Mickiewicza, w kierunku centrum miasta. Efekty prac zobaczymy już jesienią.

Zielone przystanki spotkać można w wielu miastach. Są zielono, bo wiaty przystankowe obsadza się pnączami, roślinami ozdobnymi oraz drzewami. Dzięki tym zabiegom w mieście pojawiają się wysepki bujnej roślinności dającej cień i wytchnienie pasażerom oczkujących na autobus. Pomysł, aby coś takiego powstało również w Bielsku-Białej rzucił już w 2019 roku miejski radny Roman Matyja.

Koncepcja przewiduje na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i 1 Maja wysianie łąki kwietnej. Wokół przystanku natomiast zamiast wybrukowanego placu powstanie mała rabata z roślinami wieloletnimi i posadzone zostaną dwa lub trzy drzewa o wysokości minimum 2,5 metra, tak aby jak najszybciej dawały cień. Drzewa, rabata i łąka kwietna będą tworzyły całość kompozycji zielonego przystanku.

Jeśli pomysł zaakceptuje Miejski Zakład Komunikacji, kolejnym krokiem będzie wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a także spisanie porozumienia w zakresie dysponowania gruntem.

To będzie pilotażowy zielony przystanek w mieście. Jeśli budżet pozwoli, w przyszłym roku planowane są kolejne.

Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zakłada, że powinny one pełnić funkcję zielonych wysp w ruchliwych częściach miasta w dużym stopniu pozbawionych zieleni, powodując obniżenie temperatury, zatrzymanie wód opadowych, oczyszczając powietrze i poprawiając mikroklimat. Dlatego w pierwszej kolejności na inwestycje tego typu będą wskazywane lokalizacje w centrum miasta, z uwzględnieniem terenu wokół wiat.

źródło : wiadomości.wp.pl

Zobacz też: 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej właśnie się rozpoczął

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze