REKLAMA

Powroty z emigracji: lepsza jakość życia przyciąga coraz więcej Polaków

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Coraz więcej Polaków decyduje się na powrót z emigracji. Jak wynika ze statystyk, w 2024 r. więcej osób wróciło na stałe z emigracji do Polski niż wyjechało za granicę, a eksperci wskazują na poprawę jakości życia i większe poczucie bezpieczeństwa jako główne powody.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • 2024 r.: więcej powrotów niż wyjazdów z kraju.
  • Główne motywacje to wzrost jakości życia i poczucie bezpieczeństwa.
  • Powracający często inwestują doświadczenie i kapitał, tworząc firmy i zatrudniając innych.

Co naprawdę przesądza o powrocie?

W poniedziałek w rozmowie z PAP dr Paweł Dobrzański, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wskazał kilka czynników. Najważniejszy z nich to wzrost jakości życia w Polsce. Nie chodzi tylko o wskaźniki gospodarcze. To także wyższe zarobki, możliwość normalnego życia i większe poczucie stabilności niż w niektórych miejscach na Zachodzie.

Kolejny element to bezpieczeństwo i kulturowa jednorodność. Dla wielu rodzin ważne jest, by wysyłać dzieci do polskiej szkoły i wychowywać je w otoczeniu znajomej kultury. To skłania do ustatkowania się po latach pracy za granicą.

Korzyści dla rynku pracy i przedsiębiorczości

Dobrzański podkreśla, że powroty przynoszą Polsce realne zyski. To najczęściej ludzie wykształceni i z doświadczeniem zdobytym za granicą. Dzięki temu tworzą lub prowadzą firmy, które zatrudniają dziesiątki, a nawet setki osób. Efekt jest podwójny: zwiększa się zasób kompetencji na rynku pracy, a także kapitał inwestycyjny w kraju.



Skala zjawiska i kierunki migracji

Jak wynika z dostępnych danych, tendencja powrotów jest widoczna w 2024 r. i dotyczy wielu krajów. W komunikacie wspomniano m.in. relacje dotyczące powrotów i wyjazdów do Niemiec oraz łącznej liczby migracji. Ekspert ocenia, że efekt będzie się pogłębiał wraz z dalszym umacnianiem się pozycji Polski na tle innych gospodarek.

Podsumowując: to nie pojedynczy czynnik, lecz kombinacja wyższych dochodów, poczucia bezpieczeństwa i chęci wychowywania dzieci w polskim systemie edukacji skłania wielu emigrantów do trwałego powrotu. Zdaniem dr. Pawła Dobrzańskiego, to zjawisko ma dla Polski charakter długofalowy i pozytywny — zarówno społecznie, jak i gospodarczo.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA