Powstaną 2 ogrody w Bielsku w trosce o klimat

W Bielsku-Białej powstaną dwa nowe ogrody edukacyjne – Tajemniczy i Różany. Pierwszy z nich zostanie utworzony w niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Natomiast drugi – Różany – będzie ulokowany na terenie Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza. Utworzenie tych ogrodów to połączenie inicjatyw miasta i Stowarzyszenia Elokogiczno-Kulturalnego Klub Gaja w ramach projektu Święto Drzewa – ogrody dla klimatu.

Rozpoczęcie projektu

Jeszcze w tym miesiącu, a dokładniej 17 maja o godzinie 10.30 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej odbędzie się inauguracja projektu. Na miejscu przedstawiciele miasta, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i Klubu Gaja będą podpisywać porozumienie w sprawie powstania Tajemniczego Ogrodu. Następnie rozpocznie się konferencja prasowa otwierająca projekt Święto Drzewa – ogrody dla klimatu. Na niej dowiemy się o założeniach projektu łączącego edukację na temat ochrony klimatu i środowiska z kulturą, historią i sztuką oraz rzeczywistym działaniem – założeniem dwóch ogrodów edukacyjnych.

Nieużytek zamieniony w ogród

Gmina wyznaniowa Żydowska przekaże miastu teren nieużytku na podstawie umowy trójstronnej. Miasto będzie wejdzie w bezpłatne użytkowanie terenu na okres 30 lat. Społeczny proces utworzenia koncepcji ogrodu przeprowadzi i opłaci Klub Gaja. Ten etap będzie trwał do końca września tego roku. Po tym etapie projekt nieodpłatnie trafi w ręce władz miasta, które z własnych materiałów i własnymi siłami zrealizuje inwestycje. Inwestycja zyskała miano Tajemniczego Ogrodu, który powstanie przy ulicy Cieszyńskiej zgodnie z założeniami projektu.

Warsztaty dla mieszkańców

Zostaną przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców Bielska z udziałem ekspertów w ramach projektu Święto Drzewa – ogrody dla klimatu. Celem zajęć będzie wspólne połączenie sił w celu opracowania konceptu obu ogrodów. Chętni będą mogli również własnymi rękami pomóc w tworzeniu ogrodów. Na odpowiednich terenach będzie prowadzona akcja sadzenia roślin, a poza tym będzie można wspólnie budować schronienia dla zwierząt. Planowane są także zajęcia dla młodzieży.

Cele ogrodów

Ogrody mają wpłynąć na poprawę zielono-błękitnej infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną, a także mają przyczynić się do rozwoju zakresu edukacji ekologicznej wśród mieszkańców miasta. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek zaznacza, że debata nie zatrzyma zmian klimatu i że potrzeba konkretnych działań i wielopoziomowej współpracy.

Dlatego to wspaniale, że taki innowacyjny projekt będziemy mogli zrealizować w Bielsku-Białej. Jestem przekonany, że ogrody staną się przykładem edukacji czynnej, która przez sztukę, kulturę i historię zainspiruje mieszkanki i mieszkańców do działań ekologicznych

Dodaje Jacek Bożek

Mieszkańcy oczekiwali utworzenia takich ogrodów. Potrzeba było ogólnodostępnych terenów zielonych w Bielsku.

W odpowiedzi na te oczekiwania Urząd Miejski w Bielsku-Białej wystąpił z propozycją utworzenia na swoim terenie parków kieszonkowych pod nazwą Ogrody Bielszczan. Chcemy stworzyć w przestrzeni miejskiej niewielkie, przyjazne tereny zielone, które będą służyły szeroko pojętej rekreacji. Ideą parków kieszonkowych jest zachowanie istniejącej zieleni drzewiastej po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i wkomponowanie innych roślin kwitnących i zielonych w sposób uporządkowany, umożliwiający zarówno odpoczynek, jak i kontakt z przyrodą.

tłumaczy naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii UM Danuta Przybyło

Mamy nadzieję, że Tajemniczy Ogród, który powstanie w najbliższym czasie, ze względu na swój charakter stanie się enklawą wyciszenia, spokoju i odpoczynku, a także edukacji poprzez obcowanie z naturą. Miejsce jest niezwykle urokliwe i tajemnicze, z pięknym starodrzewem – stąd też nazwa Tajemniczy Ogród. Powstające parki kieszonkowe wpisują się w Plan adaptacji Miasta Bielsko-Biała do zmian klimatu i staną się istotną częścią zielonej infrastruktury miasta

Kontynuuje
Willa Sixta w ogrodzie, fot. Klub Gaja / UM Bielsko-Biała

Drugi ogród

Na terenie Galerii Bielskiej BWA powstanie kolejny ogród. Współpraca z młodzieżą na terenie otaczającym zabytkową willę Teodora Sixta przyniesie plany przestrzeni do interwencji artystycznych – łączących sztukę i ekologię. Architekcie będą brać udział w wyborze i sadzeniu roślin, które zwiększą różnorodność botaniczną w ogrodzie. Budki dla ptaków, które będą budowane pod nadzorem artystów trafią w opiekę młodzieży.

Działania łączące sztukę i ekologię zwykle są bardzo inspirujące, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wykorzystanie własnych pomysłów i zastosowanie wiedzy fachowców może przynieść ciekawe projekty niezwykłych domków dla ptaków. Ogród Willi Sixta, pełen starych drzew, jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy

komentuje dyrektorka Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.

Więcej informacji z Bielska na naszej stronie

Źródło: UM Bielsko-Biała

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze