REKLAMA

Pszów: Król Dawid ożył w bibliotece — premiera spektaklu przyciągnęła mieszkańców

Opublikowane przez: Marcin Hojka

W środowy wieczór, 24 września, Biblioteka Publiczna Miasta Pszów gościła promocję najnowszego tomu poezji ks. prof. Jerzego Szymika pt. „Król Dawid”. Spotkanie przyciągnęło zarówno miłośników literatury, jak i osoby szukające głębszej refleksji nad wiarą i współczesnością.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Premiera tomu „Król Dawid” odbyła się w środowy wieczór, 24 września.
  • Autor, ks. prof. Jerzy Szymik, zaprezentował swój 13. zbiór wierszy.
  • Burmistrz Piotr Kowol wręczył pamiątkową grafikę z okazji 30-lecia odzyskania praw miejskich przez Pszów.

Wieczór z poezją: słowo w centrum

Spotkanie miało kameralny charakter. Najpierw Michał Witek odczytał fragmenty Pisma Świętego dotyczące postaci króla Dawida. Potem sam autor, ks. prof. Jerzy Szymik, zaprezentował autorską interpretację wierszy z tomu. Było skupienie. Była siła prostego, lecz wymownego słowa.

Całość przeplatały muzyczne akcenty w wykonaniu duetu Pauliny Pyszny i Aleksandra Zieleźnego. Słowo, muzyka, cisza i światło stworzyły atmosferę zapadającą w pamięć uczestników.

O książce i odbiorze

Nowy tom to trzynasty zbiór wierszy autora. Ks. prof. Szymik mówił o nim z widocznym wzruszeniem. Podkreślał rolę wspólnoty. W trakcie wieczoru powtórzył myśl o łączeniu refleksji nad wiarą z problemami współczesności.

„Jestem dzisiaj szczęśliwy i wzruszony, ponieważ możemy tu być razem. Takie wydarzenia budują wspólnotę naszego miasta.”

Wielu uczestników zauważało, że wiersze z nowego tomu to nie tylko poetyckie obrazy sprzed wieków, lecz też zwierciadło współczesnych dylematów. Po części oficjalnej był czas na rozmowy, wspólne zdjęcia i autografy.

Miejsce spotkania jako symbol przemiany

Promocja odbyła się w modernizowanej przestrzeni biblioteki, mieszczącej się w zrewitalizowanym pokopalnianym budynku. Burmistrz Piotr Kowol podczas uroczystości przekazał autorowi pamiątkową grafikę z mapą miasta, wydaną z okazji 30-lecia odzyskania praw miejskich. Jak podkreślił, twórczość księdza profesora pokazuje, że Pszów pozostaje w jego sercu i myśli.



„Nasze spotkania z twórczością księdza profesora Jerzego Szymika pokazują, że Pszów jest zawsze w jego sercu, słowie i umyśle. Jesteśmy z tego dumni.”

Wieczór w pszowskiej bibliotece udowodnił, że poezja nadal potrafi gromadzić i poruszać — zwłaszcza gdy sięga do uniwersalnych źródeł, takich jak biblijna opowieść o królu Dawidzie.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA