Ruda Śląska: Narodowe Czytanie 2025 — data, miejsce i program
Narodowe Czytanie poezji Jana Kochanowskiego odbędzie się w całym kraju w najbliższą sobotę, 6 września br. Ruda Śląska, jak co roku, włącza się do akcji i zaprasza mieszkańców do wspólnego czytania w Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” o godz. 12.00.
Najważniejsze informacje:
- Wydarzenie w Rudzie Śląskiej zaplanowano na 6 września o godz. 12.00.
- Wiersze będą też śpiewane przez Katarzynę Srokę i Marcina Malika; czytać będzie m.in. prezydent miasta i uczniowie II LO im. G. Morcinka.
- Osoby chętne mogą zgłaszać swój udział pod numerem 32 248 36 37.
Program rudzkiego czytania — co zaplanowano?
Organizatorem lokalnego spotkania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej. W siedzibie CIS „Stary Orzegów” przy ul. kard. A. Hlonda 29 utwory będzie czytał między innymi prezydent miasta Michał Pierończyk oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka.
Wyjątkowym akcentem będzie muzyczna interpretacja wierszy — Katarzyna Sroka i Marcin Malik zaśpiewają wybrane utwory Kochanowskiego. Wszystkie chętne osoby mogą zgłosić chęć czytania telefonicznie pod numerem 32 248 36 37.
Krótka sylwetka Jana Kochanowskiego
Jan Kochanowski urodził się ok. 1530 roku w Sycynie. W latach 1544 – 1552 studiował w Akademii Krakowskiej i na uniwersytecie w Królewcu, a następnie w Padwie w latach 1552 – 1559, skąd podróżował m.in. do Francji. Zdobyte wykształcenie filologiczne i znajomość poezji klasycznej wpłynęły na rozwój jego talentu.
Kochanowski pisał epigramaty, elegie, pieśni, dialogi polityczne i fraszki. Był nadwornym poetą Stefana Batorego oraz sekretarzem Batorego i Zygmunta II Augusta. Po śmierci Zygmunta II Augusta porzucił życie dworskie. W 1574 zamieszkał w Czarnolesie i poślubił Dorotę Podlodowską. Po stracie córki Urszuli powstały słynne „Treny”. Poeta zmarł 22 sierpnia 1584 w Lublinie i jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców renesansowych oraz za ojca polskiego języka literackiego.
Narodowe Czytanie — krótka historia akcji
Inicjatywa Narodowe Czytanie jest prowadzona od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP jako coroczna akcja wspólnego czytania, do której mogą przyłączać się instytucje, szkoły i obywatele. Pierwszą lekturą było „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
| Rok | Lektura |
|---|---|
| 2012 | Pan Tadeusz — Adam Mickiewicz |
| 2013 | Zemsta — Aleksander Fredro |
| 2020 | Balladyna — Juliusz Słowacki |
| 2021 | Moralność Pani Dulskiej — Gabriela Zapolska |
| 2022 | Ballady i Romanse — Adam Mickiewicz |
| 2023 | Nad Niemnem — Eliza Orzeszkowa |
| 2024 | Kordian — Juliusz Słowacki |
Gdzie wcześniej czytano w Rudzie Śląskiej?
W poprzednich latach rudzkie odsłony akcji odbywały się w różnych miejscach miasta — na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu, w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty, na orzegowskim rynku oraz na zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus w Wirku. Organizatorzy podkreślają, że forma i miejsce wydarzenia zmieniają się, ale cel pozostaje ten sam: popularyzacja literatury i wspólne czytanie.
Zaproszenie do udziału w wydarzeniu skierował prezydent miasta Michał Pierończyk, zachęcając wszystkich rudzian do wspólnego czytania i celebrowania twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów.




Komentarze (0)