REKLAMA

Siemianowice Śląskie: Zmarł Witold Ziaja

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Z przykrością informujemy, że dziś w nocy (1.09), w wieku 84 lat, zmarł Witold Ziaja — wybitny siemianowiczanin, hokeista na trawie, olimpijczyk i wieloletni reprezentant Polski. Jak poinformował Krzysztof Nos z Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie, Ziaja był też cenionym trenerem narodowych zespołów.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Witold Ziaja zmarł dziś w nocy (1.09), miał 84 lata.
  • Jako zawodnik rozegrał 79 meczów w reprezentacji Polski i zdobył 18 bramek.
  • Był olimpijczykiem z Rzymu (1960) i Monachium (1972) oraz trenerem kadry, która zajęła czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980).

Od Siemianowic do reprezentacji Polski

Witold Ziaja urodził się 16 listopada 1940 roku w Siemianowicach Śląskich. W młodości uprawiał równolegle hokej na lodzie w Startcie Katowice — z którym zdobył Mistrzostwo Polski Juniorów — oraz hokej na trawie w HKS „Siemianowiczanka”. Ostatecznie skupił się na tej drugiej dyscyplinie i reprezentował barwy „Siemianowiczanki” w latach 1952–72.

W kadrze Polski wystąpił 79 razy i zdobył 18 bramek. Wśród nich jest gol w historycznym spotkaniu z Niemcami (2:0 w 1962 roku) — jak dotąd jedyny zwycięski mecz Polaków przeciwko temu rywalowi. Przez wiele lat pełnił funkcję kapitana reprezentacji i wystąpił w igrzyskach olimpijskich w Rzymie (1960) oraz Monachium (1972).

Trener, selekcjoner, opiekun młodzieży

Po zakończeniu kariery zawodniczej Ziaja przeszedł do pracy trenerskiej. W 1973 roku prowadził kobiecą reprezentację Austrii. W latach 1974–1980 był szkoleniowcem męskiej drużyny narodowej Polski. Z Biało‑Czerwonymi odniósł kilka ważnych sukcesów, m.in. wygrał pierwszy Turniej Interkontynentalny we Francji, a na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980) Polska zajęła czwarte miejsce.



W latach 1981–1983 był selekcjonerem męskiej reprezentacji Szwajcarii. Od 1984 roku przez 16 lat (do roku 2010) sprawował funkcję kierownika reprezentacji narodowej juniorów U21 Niemiec. Przez cały czas utrzymywał silne więzi z rodzinnymi Siemianowicami — często odwiedzał miasto i wspomagał lokalne kluby, m.in. doposażając je w sprzęt sportowy.

Pożegnanie i pamięć

Śmierć Witolda Ziaji okryła żałobą środowisko hokejowe w Siemianowicach Śląskich i w całej Polsce. Rodzinne uroczystości pogrzebowe odbędą się w gronie rodzinnym w Hamburgu, gdzie mieszkał i zmarł. Najbliższym Pana Witolda składamy serdeczne wyrazy współczucia — cześć Jego pamięci.

OkresRola / KlubUwagi
1952–1972HKS „Siemianowiczanka”Kariera klubowa
79Reprezentacja Polskiliczba meczów
18Reprezentacja Polskiliczba bramek
1960, 1972OlimpiadyRzym (1960), Monachium (1972)
1974–1980Trener reprezentacji PolskiIV miejsce na IO Moskwa (1980)
1984–2010Kierownik reprezentacji U21 Niemiec16 lat

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA