REKLAMA

Sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich odsłonięty w Cieszynie — relacja z ceremonii

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Po raz pierwszy od 1939 zaprezentowano odnaleziony sztandar 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna. Pokaz odbył się w pracowni konserwacji materiałów pod Warszawą, w przededniu rocznicy Święta Pułkowego, które przypadało co roku 26 września.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Odnaleziony sztandar został pokazany po raz pierwszy od 1939 i po 86 latach znów może być podziwiany.
  • W spotkaniu uczestniczyły delegacje rodzin żołnierzy, muzeum pułku oraz przedstawiciele 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
  • W przyszłym roku planowany jest powrót sztandaru do Cieszyna z ceremonią przypięcia wstęgi Krzyża Virtuti Militarii.

Pokaz w pracowni konserwatorskiej

Sztandar został zaprezentowany w pracowni zajmującej się konserwacją materiałów pod Warszawą. Spotkanie miało charakter roboczy i uroczysty zarazem. Oddano cześć sztandarowi, który po 86 latach znów może być oglądany.



Kto był obecny przy pokazie

Na miejscu pojawiła się delegacja rodzin żołnierzy oraz przedstawiciele muzeum pułku. Obecny był też Dyrektor Muzeum w Tomaszowie Lubelskim oraz konserwator zabytków z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dodatkowo uczestniczyła delegacja 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Omówiono przebieg prac konserwacyjnych oraz techniczne szczegóły zabezpieczenia tkaniny.

Plany powrotu i uroczyste odznaczenie

Jak zapowiedziano, w przyszłym roku sztandar ma wrócić do Cieszyna. Z powrotem związana będzie ceremonia przypięcia wstęgi przyznanego mu za bohaterstwo Krzyża Virtuti Militarii. Organizatorzy omawiali terminarz prezentacji i dalsze działania promocyjne oraz muzealne związane z eksponowaniem zabytku.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA