Urząd Miasta w Bytomiu uczcił Dzień Śląskiej Flagi

W czwartek, 15 lipca obchodzić będziemy 101. rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Od kilku lat w ten dzień obchodzony jest również Dzień Śląskiej Flagi. Urząd Miejski w Bytomiu został z tej okazji przyozdobiony flagami województwa śląskiego, a przed wejściem do budynku zawisły tabliczki urzędowe w języku śląskim.

Dzień Śląskiej Flagi został zaproponowany kilka lat temu przez Marka Plura.

Stara się on również o uznanie śląskiego za język regionalny. W Bytomiu do akcji, która ma na celu ochronę dziedzictwa śląskiego i kultury śląskiej włączył się społecznik Dobromir Kaźmierczak. To on zaproponował montaż na budynku Urzędu Miasta w Bytomiu tablic urzędowych zapisanych po śląsku.

Urząd Miasta w Bytomiu uczcił Dzień Śląskiej Flagi, wieszając tabliczki urzędowe po śląsku.
Tabliczki urzędowe po Śląsku na Urzędzie Miasta w Bytomiu. Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu – Hubert Klimek

Statut Organiczny Województwa Śląskiego sformułowała ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 roku.

Była to pierwsza w II Rzeczpospolitej ustawa konstytucyjna, która została uchwalona jeszcze przed Konstytucją RP. Statut nadawał ówczesnemu województwu śląskiemu autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano między innymi Sejm Śląski, uchwalający własny budżet oraz określone zostały szerokie kompetencje, które obejmowały sprawy administracji, policji, sądownictwa, opieki zdrowotnej, szkolnictwa, przemysłu, handlu, polityki socjalnej, rolnictwa, transportu, budownictwa oraz religii.

Autonomiczne województwo śląskie przestało działać we wrześniu 1939 roku wraz z okupacją i przyłączeniem do III Rzeszy. Formalnie jednak autonomia została zniesiona dopiero 6 maja 1945 roku przez Krajową Radę Narodową.

źródło/zdjęcia: bytom.pl

Zobacz też: Katowice: Wypadek 3 pojazdów na ul. Katowickiej.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze