W Katowicach otwarto wystawę zdjęć poświęconych kard. S. Wyszyńskiego

 „Doświadczanie wspólnoty” można oglądać w Katowicach w plenerze przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Krótkie historyczne opracowania składają się na nią oraz 35 czarno-białych fotografii. – To pożegnanie kard. Stefana Wyszyńskiego, ukazane na nieznanych dotąd fotografiach autorstwa senatora Jana Marii Jackowskiego, który był wówczas fotoreporterem „Tygodnika Solidarność”. Na bieżąco dokumentował przebieg uroczystości. Pamiętam te wydarzenia z moich młodych lat. To był rok 1981. Pierwszym szokiem dla społeczeństwa był atak terrorystyczny na Jana Pawła II. Za chwilę zmarł kard. Wyszyński. Byliśmy niezwykle poruszeni tymi dwoma faktami i można było odczuć wspólnotę wśród społeczności – mówi Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego, jednostki zaangażowanej za zorganizowanie ekspozycji na Śląsku.

– Jego pogrzeb był manifestacją – nie tylko wiary, ale także zjednoczenia całego narodu, wszystkich środowisk. Jestem pełen nadziei, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i ks. Jana Machy będą okazją do pięknych przeżyć we wspólnocie Kościoła – dodaje ks. dziekan Andrzej Nowicki, proboszcz kościoła Świętych Piotra i Pawła w Katowicach.

– To postać bardzo ważna dla nas, to jeden z budowniczych niepodległości w takim kształcie, w jakim ją dzisiaj widzimy – mówi o kard. Wyszyńskim senator Ryszard Majer. – Ważne jest także to, że wychodzimy w przestrzeń publiczną, przypominamy tę postać wszystkim mieszkańcom.

Wystawa prezentowana będzie w województwie śląskim w trzech lokalizacjach – w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej. Szczegółowe informacje będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej Panteonu Górnośląskiego. W Katowicach ekspozycję można oglądać na deptaku w okolicy Wydziału Teologicznego UŚ. Zalety lokalizacji podkreśla dyrektor Panteonu Górnośląskiego. – Ta wystawa jest niewielkiego formatu. Wybrana jest kameralna lokalizacja i to się komponuje. Niespieszność, jaką tu obserwujemy w czasie wakacji, ma szansę wzbudzić refleksje… Poza tym prymas Hlond spogląda na swojego następcę – uważa.

Panteon Górnośląski jest jednym z organizatorów wystawy na terenie województwa śląskiego. – W wystawach plenerowych mamy ogromne doświadczenie. Przygotowaliśmy ekspozycje dotyczące Henryka Mikołaja Góreckiego, ks. Jana Machy, ks. Franciszka Blachnickiego. W tej chwili przygotowujemy się do wystawy, której bohaterem będzie kard. Hlond. Najczęściej są one prezentowane w wybranych parafiach – po jednej z każdego dekanatu – dodaje R. Kopiec.

Autorem wystawy jest Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

źródło: radioem.pl

Foto: Marta Sudnik-Paluch

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze