REKLAMA

Wodorowe autobusy ruszają w GZM — ciche, nowoczesne i bezemisyjne

Opublikowane przez: Marcin Hojka

Pierwsze autobusy wodorowe wkrótce wyjadą na ulice Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwszy pojazd można oglądać na Kongresie Nowej Mobilności, który rozpoczął się dzisiaj w Międzynarodowym Centrum Kongresowym; pozostałe siedem aut ma trafić do GZM do końca roku.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • 8 autobusów wodorowych zostanie wprowadzonych do obsługi tras w Metropolii.
  • Projekt Hydrogen GZM ma łączną wartość przekraczającą 124 mln zł.
  • Pojazdy objęte są gwarancjami: ogniwa paliwowe na 10 lat, magazyny energii na 15 lat.

Gdzie i kiedy pasażerowie zobaczą wodorowce

Nowe autobusy będą obsługiwać linie numer: 2, 21, 137, 273, 696, 46, 115 i 70. To połączenia wybrane w celu rzetelnego sprawdzenia technologii w codziennej eksploatacji. Pierwszy egzemplarz prezentowany jest na kongresie; reszta floty ma dotrzeć do Metropolii do końca roku.

Komfort i wyposażenie: co zyska pasażer

Wodorowce mają być ciche i bezemisyjne. Producent zadbał też o wysoki standard wnętrza: klimatyzacja, dostęp do Wi‑Fi, ładowarki USB, rozbudowany monitoring oraz systemy informacji pasażerskiej. Krótsze i dłuższe odcinki trasy będą więc obsługiwane w wyższym komforcie.

„Troszczymy się o przyszłość nas wszystkich, dlatego tak ważne jest wprowadzanie nowoczesnego taboru. Testujemy różne technologie tak, by pasażerowie mogli korzystać z niskoemisyjnych pojazdów o jak najwyższym standardzie. Dzięki temu przygotowujemy się na przyszłość i sprawdzamy, jaki tabor najlepiej spełni nasze oczekiwania w warunkach Metropolii” — mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko‑Zagłębiowskiej Metropolii.

Pilotaż, serwis i rozwój infrastruktury

Wprowadzenie ośmiu autobusów traktowane jest jako pilotaż. Celem jest poznanie realnych kosztów i bilansu eksploatacji, tak by przygotować się na moment, gdy rynek stanie się bardziej konkurencyjny cenowo. Projekt ma także część dotyczącą autobusów elektrycznych — w planie jest w sumie 18 przegubowych autobusów elektrycznych.



Tankowanie nowych wodorowców będzie możliwe m.in. na stacji w Katowicach, która obsłuży zarówno Katowice, jak i Tychy. Sieć punktów tankowania wodoru ma być systematycznie rozbudowywana, co ułatwi rozwój tego typu transportu w regionie. Serwis i gwarancja leżą po stronie producenta: ogniwa paliwowe objęto gwarancją na 10 lat, a magazyny energii na 15 lat.

ElementLiczba / wartość
Autobusy wodorowe8
Autobusy elektryczne przegubowe18
Wartość projektu „Hydrogen GZM”ponad 124 mln zł
Gwarancja ogniw paliwowych10 lat
Gwarancja magazynów energii15 lat

Wprowadzenie wodorowców to krok w stronę większej niezależności od paliw kopalnych i rozwijania odnawialnych źródeł energii w regionie. Testy i codzienna eksploatacja pokażą, jak technologia sprawdzi się w warunkach metropolii.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA