REKLAMA

Wodzisław Śląski: Festiwal Dziejesień oczarował mieszkańców po raz piąty

Opublikowane przez: Marcin Hojka

W ubiegłą sobotę, 13 września, po raz piąty Wodzisław Śląski powitał jesień podczas DzieJesie(ń) Festiwal. Impreza zgromadziła mieszkańców miasta i okolic, łącząc lokalne smaki, warsztaty i wieczorną potańcówkę.

Twoja reakcja:
REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Po raz piąty odbył się DzieJesie(ń) Festiwal w Wodzisławiu Śląskim.
  • Wydarzenie miało dwie główne strefy: stoiskową z lokalnymi produktami i warsztatową działającą do godz. 19:00.
  • Finałową atrakcją była po raz pierwszy trzygodzinna potańcówka z Dyskoteką Dorosłego Człowieka.

Kolory, smaki i lokalne rękodzieło na Rynku

Już od godziny 15:00 Rynek tętnił życiem. W strefie pełnej barw i zapachów dominowały lokalne przetwory: wina, miody, domowe konfitury, pierogi, krokiety i słodkie wypieki. Były też świeże warzywa oraz czeskie przysmaki z zaprzyjaźnionej Ostrawy. Wśród stoisk znalazły się także aromatyczna kawa, gorąca czekolada, olejki eteryczne, ceramika, biżuteria i ręcznie robione świece.

Partnerzy z zagranicy zaprezentowali ofertę turystyczną, a przedstawiciele Karviny mieli swoje stoisko. Restauratorzy w mieście przygotowali specjalne, dedykowane menu dla uczestników festiwalu, a na oczach publiczności Jakub Grzybek przyrządził kremową zupę dyniową.

Warsztaty, edukacja i lokalne inicjatywy

Druga strefa, warsztatowa, działała z dużym natężeniem do godziny 19:00. Zajęcia prowadziły lokalne instytucje i pasjonaci, dostosowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań.

  • Szkoły Edukacji Innowacyjnej zapraszały do tworzenia jesiennych wianków.
  • Wodzisławskie Centrum Kultury organizowało warsztaty z robienia lampionów i mini ogrodów.
  • Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla” uczyła konstruowania latawców i gniotków.
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku pokazywał ozdabianie kamieni, a grupa „Opowiadamy o świecie” zdradzała tajniki parzenia kawy.
  • Były też warsztaty ekologiczne prowadzone przez ekodoradczynię, lekcje kiszenia z Michałem Bałazym oraz opowieści o pszczołach od Pasieki Wiktoria.
  • Leśnicy dzielili się wiedzą o grzybobraniu, a Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała mini kiermasz książek z możliwością spotkania z autorką Weroniką Tomalą.

Smakowity konkurs i energetyczny finał

Jak co roku odbył się konkurs na najsmaczniejszą szarlotkę. O godzinie 16:30 jury ogłosiło zwycięzców, a po naradzie wszyscy chętni mogli degustować wystawione wypieki ustawione na centralnym stole rynku.



Zwieńczeniem imprezy była po raz pierwszy trzygodzinna potańcówka. Parkiet wypełnił się uczestnikami, a do tańca zapraszała Dyskoteka Dorosłego Człowieka — Dee Jay Jano. Energia i wspólna zabawa sprawiły, że finał długo zapadnie w pamięć festiwalowiczów.

GodzinaWydarzenie
15:00Rozpoczęcie festiwalu
16:30Ogłoszenie wyników konkursu na szarlotkę
19:00Zakończenie strefy warsztatowej
Po raz pierwszy trzygodzinna potańcówka (finał)

Pięć edycji potwierdza, że festiwal dobrze wpisał się w kalendarz kulturalny miasta. Połączenie lokalnych smaków, edukacyjnych warsztatów i wieczornej zabawy przyciągnęło zarówno mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, jak i gości z okolic.

Komentarze (0)

Twój email nie będzie widoczny dla innych.
0/2000
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Podobne artykuły:

REKLAMA