Znamy datę wielkiej manifestacji w Katowicach — sprawdź szczegóły
W Katowicach 4 listopada odbędzie się wspólna manifestacja wszystkich organizacji zrzeszonych w Międzyzwiązkowym Komitecie Protestacyjno-Strajkowym. Związkowcy zapowiadają marsz gwiaździsty i podkreślają, że chcą pokazać jedność w obronie przemysłu i miejsc pracy.
Najważniejsze informacje:
- Manifestacja odbędzie się 4 listopada w formie marszu gwiaździstego.
- Główny cel protestu to obrona przemysłu i miejsc pracy, ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa i hutnictwa.
- W historii MKPS jednym z kluczowych wydarzeń był strajk generalny w marcu 2013 r., w którym wzięło udział 85 tys. pracowników z ok. 400 zakładów pracy.
Forma i trasa manifestacji
Jak informuje reporterka RMF FM Anna Kropaczek, manifestacja będzie miała formę marszu gwiaździstego. We wtorek 4 listopada uczestnicy wyruszą z kilku dzielnic Katowic. Spotkają się w centrum miasta, przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Organizatorzy podkreślają symbolikę takiej formy. Chcą pokazać, że przychodzą z różnych stron i reprezentują różne związki. Jedność ma być widoczna. Ma także wzmóc presję na władze.
Żądania i powody protestu
Głównym argumentem związków jest trudna sytuacja branż przemysłowych na Śląsku i w Zagłębiu. Największe obawy dotyczą górnictwa i hutnictwa, ale organizatorzy wymieniają także branżę motoryzacyjną.
„Okazało się, że dialog nie istnieje, jest niemodny, rząd w ogóle nie zwraca uwagi, kiedy są pokojowe demonstracje (…). Będziemy wspólnie protestować, bo pojedyncze protesty nie robią żadnego wrażenia na rządzących, stąd reaktywacja, wznowienie MKPS” — mówił Wacław Czerkawski, szef OPZZ w regionie.
Działacze zapowiadają działania mające zmusić rząd do rozmów i do konkretnych decyzji. Krótko i wyraźnie. Chcą przełamać dotychczasową bierność władzy.
Historia i skala działań MKPS
Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołano w październiku 2012 r.. Pod koniec 2012 roku do MKPS dołączył kolejny związek — Związek Zawodowy Kontra. Na przełomie 2012/2013 organizowano referenda strajkowe, a w marcu 2013 r. przeprowadzono strajk generalny, w którym uczestniczyło 85 tys. pracowników z około 400 zakładów pracy.
Komitet był już wznawiany wcześniej: w styczniu 2015 r. oraz we wrześniu 2020 r. Teraz nastąpiła kolejna reaktywacja.
| Data | Wydarzenie | Skala / uwagi |
|---|---|---|
| październik 2012 r. | Powołanie MKPS | NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, WZZ Sierpień 80 |
| pod koniec 2012 roku | Dołączenie Związku Zawodowego Kontra | – |
| marzec 2013 r. | Strajk generalny | 85 tys. pracowników, ok. 400 zakładów |
| styczeń 2015 r. | Wznowienie działalności MKPS | – |
| wrzesień 2020 r. | Wznowienie działalności MKPS | – |
Manifestacja 4 listopada ma być sprawdzianem jedności związkowej i siły presji społecznej na decyzje władz. Związkowcy liczą, że wspólne działanie przyniesie konkretne rozmowy i efekty.




Komentarze (0)