Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec w Bytomiu. Ruszają remonty budynków wyjątkowego osiedla

Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych 10 budynków na osiedlu Kolonia Zgorzelec. Inwestycja, której liderem jest ZBM – TBS SP. z o. o obejmuje nie tylko remonty części wspólnych budynków wspólnot mieszkaniowych, ale także zagospodarowanie przynależnych do nich terenów. Zgodnie z harmonogramem ekipy budowlane rozpoczną prace już 10 maja.

Położone wśród zieleni osiedle, z dala od miejskiego gwaru jest jednym z flagowych przykładów zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Zaglądają tu często osoby zainteresowane postindustrialnymi klimatami przemierzających region w poszukiwaniu dawnych śladów przemysłowych gigantów.

,,Trzeba pamiętać, że Kolonia,, Zgorzelec to nie skansen, tylko miejsce, w którym toczy się normalne życie. Dlatego tak ważne jest, by z jednej strony zachować unikatowych charakter tej zabudowy, ale przede wszystkim poprawić komfort życia jego mieszkańców”

przekonywał Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

,,Zawsze dobrze się tu mieszkało, bo jest cicho i spokojnie. Cieszę się, że budynki zostaną odnowione i będą mogli się tu wprowadzić nowi lokatorzy”

– mówi Czesław Kaleta – mieszkaniec osiedla patronackiego.

Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec w Bytomiu

Ekipa remontowa wszystko zacznie 10 maja 2021 roku. Praca obejmuje 10 budynków, które zaczną przechodzić swoją rewitalizację.

,,Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, a także protokół przekazania budowy. Teraz zadaniem wykonawcy jest przygotować i zabezpieczyć teren budowy”

– mówi Jacek Panas z Zakładu Budynków Miejskich – Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W realizowanym w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji biorą udział budynki nr: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36. Mieszkańcy doczekają się m.in. niezbędnych w części budynków remontów dachów czy klatek schodowych.

,,Dotarliśmy do momentu, w którym rusza autentyczna odbudowa tego wyjątkowego osiedla. Koszt tej inwestycji to 5,6 mln zł z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie ze środków Obszaru Strategicznej Interwencji”

mówi Andrzej Maciak, prezes ZBM – TBS.

źródło : bytom.pl

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze