W Bielsku-Białej będą dostępne nowe autobusy antywirusowe

 Do floty Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej trafi pięć nowych autobusów firmy Solaris Urbino, będą to autobusy czwartej generacji. O tapicerce autobusów zdecydują pasażerowie.

13 maja prezes zarządu MZK Hubert Maślanka i dyrektor sprzedaży rejonu południowego firmy Solaris Bus & Coach Rafał Zajas podpisał umowę  w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bielsku-Białej. Pięć nowych 12-metrowych autobusów klasy maxi wyprodukowanych przez Solaris trafi do Bielska-Białej w tym roku w październiku. Co ciekawe nowo zakupione pojazdy – jako jedne z pierwszych w Polsce – będą wyposażone w system antywirusowy. Wartość zamówienia wynosi 8 mln zł.

– Gdy chodzi o komunikacje zbiorową, najważniejszym dla nas czynnikiem jest to, aby nasi mieszkańcy byli zadowoleni. Tabor samochodowy ze względu na eksploatacje się zużywa i wymaga co jakiś czas odnowienia. Z tym nie można zwlekać i trzeba to robić w miarę regularnie, gdyż zaniechanie w dłuższej perspektywie nie jest dobre. Jest to pierwszy taki zakup od 3 lat. Robimy to w trudnym momencie, w którym samorządy i spółki komunikacyjne w całym kraju odczuwają negatywne skutki pandemii, ale to bardzo istotna inwestycja – powiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Autobusy będą posiadać silniki diesel Euro 6 oraz automatyczną skrzynie biegów i klimatyzację dwustronową. -Nowością będzie system drugich drzwi, otwieranych na zewnątrz, który będzie ułatwiał zajmowanie miejsc osobom niepełnosprawnym. Pojawi się specjalne oznakowanie siedzeń dla osób z pierwszeństwem i tablica numeryczna dla osób niedowidzących przy pierwszych drzwiach. Te autobusy – najprawdopodobniej jako jedne z pierwszych w Polsce – będą wyposażone w system antywirusowy likwidujący bakterie, wirusy i drobnoustroje. Będą to lampy UV zamontowane przy kanałach klimatyzacji. Dodatkowo autobusy będą posiadać system rekuperacji energii hamowania, który pozwoli odciążyć instalację elektryczną w czasie jazdy – wyjaśniał dyrektor sprzedaży rejonu południowego firmy Solaris Bus & Coach Rafał Zajas.

Autobusy zachowają swój kolor, natomiast pasażerowie będą mogli wybrać tapicerkę na fotelach autobusów. W tym miesiącu  zostanie przeprowadzona internetowa ankieta, w której mieszkańcy wybiorą nowy wzór lub zdecydują o pozostawieniu obecnego. Solaris to jedyna firma, która stanęła do przetargu. Niskopodłogowe pojazdy wyceniła na 7 mln 995 tys. złotych brutto. Autobusy powinna dostarczyć do połowy października. To jednak nie jedyne zakupy MZK w tym roku. -W tej chwili mamy ogłoszony przetarg na dostawę 4 autobusów mega, czyli przegubowych. Na oferty czekamy do 26 maja. Dostawa, jeśli wszystko dobrze pójdzie, będzie jeszcze w tym roku. Rozwiązania techniczne będą analogiczne do tych, które są w obecnie kupowanych pojazdach. Wraz z Wydziałem Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej dostrzegamy potrzebę zwiększenia udziału tych autobusów w naszym taborze – poinformował Hubert Maślanka.

źródło: bielsko-biala.pl

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze