Bielsko-Biała: Migdałowiec Bohdan już rośnie przy Centrum Kultury.

Drzewko zostało przekazane prezydentowi miasta Bielsko-Biała w marcu. Migdałowiec Bohdan został zasadzony przy Bielskim Centrum Kultury, aby upamiętnić urodzonego w tym mieście p. Bohdana Smolenia. Był on satyrykiem, artystą kabaretowym i działaczem społecznym.

Migdałowiec trafił do rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego od zespołu Organek. Tradycją ostatniej trasy koncertowej Organek w nowym świecie jest to, że zespół w każdym z odwiedzonych miast sadzi drzewo. Zespół zaczął akcję jesienią ubiegłego roku podczas koncertu w stolicy Polski. W działaniu są konsekwentni i przed każdym występem przekazują lub sami sadzą rośliny.

Drzewo to symbol nadziei, odrodzenia, szczęścia i wiary, że będzie lepiej, a w tych fatalnych czasach jest nam to bardzo potrzebne

Porozumiewamy się z lokalnymi władzami i we wskazanym przez nie miejscu sadzimy roślinę

Przekazał 22 marca br. tuż przed koncertem w BCK lider zespołu Organek – Tomasz Organek.

Warunki pogodowe panujące na terenie Bielska-Białej uniemożliwiły zasadzenie drzewka w dniu koncertu i w kolejnych tygodniach. Sadzenie migdałowca Bohdanka miało miejsce w dniu dzisiejszym. Podczas uroczystości przed Bielskim Centrum Kultury spotkali się prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i członkowie miejscowej Fundacji Ekologicznej Arka z prezesem Wojciechem Owczarzem na czele. Migdałowiec znajduje się na skwerze w Parku Słowackiego niedaleko od wejścia do BCK.

Upamiętniamy Bohdana Smolenia znanego komika i satyryka pochodzącego z Bielska-Białej. Twórcą nazwy tego drzewa są Tomasz Organek i zespół Organek, którzy będąc tu na ostatnim przed lockdownem koncercie przekazali tę roślinę. Dzisiaj kończymy to dzieło i jednocześnie wpisujemy się w akcję Sadzimy tlen propagowaną, nie tylko w naszym mieście, przez Fundację Ekologiczną Arka. Zachęcamy jako samorząd do akcji takich, jak ta, bo zieleni nigdy za wiele – drzewa to nasze fabryki tlenu. Wiemy, że Bielsko-Biała jest jednym z tych miast, gdzie jest problem, przynajmniej sezonowo, z jakością powietrza, ze smogiem. Walczymy z tym intensywnie. Pewnie ta walka jeszcze trochę potrwa, ale już widzimy, przynajmniej w instytucjach miasta jej kres. Realizujemy plan, który wyeliminuje wszystkie kopciuchy w strukturach miasta do 2025 roku. A im więcej drzew, tym więcej tlenu, tym zdrowiej się nam żyje i oddycha

mówił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski

Prezydent miasta podczas sadzenia drzewka wspomniał o akcji Sadzimy tlen. Jarosław Klimaszewski namawia do sadzenia wszelkiego rodzaju drzewek. Każde z nich wpłynie na jakość powietrza w Bielsku, w którym nie zawsze możemy cieszyć się jego czystością.

Źródło: UM Bielsko Biała
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze