Co wpływa na wartość nieruchomości?

Na wartość domu mają wpływ lokalne trendy na rynku nieruchomości, rynek mieszkaniowy, stan domu, wiek, lokalizacja i wielkość nieruchomości.

Wiele różnych czynników może kształtować wartość domu i nie ma jednej standardowej formuły określającej wartość nieruchomości. Istnieje jednak kilka zmiennych, które mają największy wpływ na wartość domu. Dużą rolę odgrywają lokalne trendy na rynku nieruchomości, podobnie jak cały rynek mieszkaniowy. Stan domu, wiek, lokalizacja i wielkość nieruchomości również często mają taką samą wagę.

Zebrane razem, szczegóły te mogą zwrócić uwagę na wartości domu. Sprzedawcy mogą ich używać do określania odpowiedniej ceny aukcji, a kupujący mogą je rozważyć, aby złożyć bardziej konkurencyjną ofertę. Poniżej znajduje się pięć najważniejszych czynników, które wpływają na wartość domu.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Sprawdź skup nieruchomości Warszawa

1. Ceny porównywalnych nieruchomości

Porównywalna sprzedaż domów w okolicy będzie miała wpływ na cenę ofertową domu. Za ile podobnych domów sprzedano ostatnio w społeczności? Zrozumienie wartości porównywalnych nieruchomości (znanych również jako „kompensaty”) może znacznie pomóc w określeniu wartości domu. Chodzi o to, aby przyjrzeć się nieruchomościom, które ściśle pasują do danego domu.

Minusem jest to, że cena katalogowa domu nie zawsze dokładnie odzwierciedla jego wartość — zwłaszcza na gorącym rynku mieszkaniowym. W ten sposób agent nieruchomości może być lepiej przygotowany do pomocy. Prawdopodobnie będą mieli dostęp do nowszych i porównywalnych danych dotyczących sprzedaży domów.

2. Sąsiedztwo

Według niedawnego raportu National Association of Realtors chęć bycia bliżej pracy, szkoły lub transportu publicznego jest głównym powodem zakupu domu. Inne czynniki, które mogą sprawić, że okolica będzie na tyle atrakcyjna, że ​​poprawią wartość domu, to:

  • Bliskość sklepów spożywczych, sklepów i rozrywki
  • Dostęp do transportu publicznego i głównych autostrad
  • Dostępny parking
  • Jakość lokalnych szkół
  • Wskaźnik przestępczości

Czynniki te mogą wpływać na to, dlaczego kupujący są skłonni zapłacić znacznie wyższe ceny za niektóre domy niż za inne domy, które znajdują się zaledwie kilka kilometrów dalej.

Sąsiedztwo może również zaszkodzić wartości domu, jeśli na przykład znajduje się w pobliżu lotniska lub ruchliwej arterii. Idealny dom na papierze może nie być tak doskonały, jeśli lokalizacja nie pasuje do stylu życia kupującego.

Szybka sprzedaż nieruchomości jest możliwa. Wejdź na skup nieruchomości Mazowieckie

3. Wiek i stan domu

Wiek może obniżyć wartość domu, zwłaszcza jeśli dom wymaga pracy. Zakup fixera-cholewki może przełożyć się na różnego rodzaju dodatkowe koszty. Są problemy kosmetyczne, takie jak przestarzała kuchnia lub mniej niż nowoczesny plan piętra, a także problemy funkcjonalne, takie jak problemy z dachem domu lub hydrauliką.

4. Wielkość nieruchomości

Nie trzeba dodawać, że dom z pięcioma sypialniami będzie prawdopodobnie kosztował więcej niż mieszkanie z dwiema sypialniami w tej samej okolicy. W grę wchodzi również wielkość parceli zajmowanej przez dom. W zależności od kupującego duże podwórko może być bardziej wartościowe niż dodatkowa sypialnia. Ogólnie rzecz biorąc, według danych NAR pragnienie większej przestrzeni jest drugim najpopularniejszym powodem zakupu nowego domu. Spojrzenie na wartość domu na metr kwadratowy może być pomocnym sposobem na dokonanie trafnych porównań nieruchomości o różnej wielkości.

5. Stan rynku mieszkaniowego

Rynek mieszkaniowy ma tendencję do działania w cyklach, naprzemiennie faworyzując kupujących i sprzedających. Gdy podaż jest niska, ceny domów mają tendencję do wzrostu – zwłaszcza w przypadku gwałtownego wzrostu nabywców. Oprocentowanie kredytów hipotecznych to kolejny ważny element układanki, który różni się w zależności od warunków ekonomicznych i innych czynników rynkowych.

Na początku pandemii Rezerwa Federalna obniżyła docelowe stopy procentowe , co zasadniczo sprawiło, że pożyczanie pieniędzy stało się tańsze. To, w połączeniu z ograniczonymi zapasami, podniosło wartość domów i przygotowało grunt pod rynek sprzedawcy.

Jednak w najbliższej przyszłości sytuacja może się ochłodzić. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe , chociaż zapasy mieszkań są nadal na rekordowo niskim poziomie, co może utrzymać ceny domów na wysokim poziomie.

Jak oszacować wartość rynkową domu?

Aby uzyskać ogólne pojęcie o tym, ile może być wart dom, możesz skorzystać z internetowego estymatora wartości domu, który uwzględnia ostatnie sprzedaże i ceny ofertowe, aby przewidzieć wartość domu. Narzędzia te są zazwyczaj oferowane przez popularne witryny z branży nieruchomości. 

Aby uzyskać dokładniejsze oszacowanie, współpracuj z doświadczonym agentem nieruchomości, który rozumie Twój lokalny rynek i może pomóc Ci znaleźć podobne oferty.

Jeśli dom jest finansowany, pożyczkodawca zazwyczaj zleca niezależnemu rzeczoznawcy , który sprawdzi nieruchomość, zwracając uwagę na jej ogólny stan, wielkość, liczbę pokoi i tak dalej w celu przypisania wartości. Nabywcy gotówki, a także ci, którzy szukają drugiej opinii, czasami również zatrudniają własnych rzeczoznawców.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze