Jak pozbyć się rybików cukrowych w domu?

Zastanawiasz się, jak na dobre pozbyć się rybików cukrowych? Jeśli zauważyłeś w swoim domu małe srebrne robaki, prawdopodobnie są to rybiki cukrowe – pospolity szkodnik w Polsce i nie tylko. Chociaż plaga tych owadów może być frustrująca, dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele domowych środków zaradczych, które możesz wypróbować, aby wyeliminować ich obecność.

Czym są rybiki cukrowe?

Rybiki cukrowe to małe, nocne owady, które mogą stać się szkodnikami w domu. Swoją nazwę zawdzięczają kolorowi (srebrzysty, szary odcień) i rybim ruchom, dzięki zwężającym się ogonom i antenom. Poruszają się szybko, więc często prześcigają drapieżniki i lubią zakopywać się w ciemnych miejscach.

Czy to źle mieć srebrną rybkę?

Rybiki cukrowesą wystarczająco nieszkodliwe dla ludzi, ale swoimi odchodami potrafią niszczyć książki, stare papiery, tapety, dywany i ubrania. Uwielbiają też robić w domu niezapieczętowane opakowania z makaronem, płatkami owsianymi i płatkami zbożowymi, więc będziesz chciał się ich szybko pozbyć.

Co przyciąga rybiki do twojego domu?
Rybki przyciągają:

Źródła żywności, takie jak włókna, cukry, tkaniny, zboża, produkty suszone, karma dla zwierząt domowych i makaron
Ciepłe miejsca do ukrycia się, w tym za meblami, na półkach z książkami lub w wilgotnych piwnicach
Bezpieczne zakątki, w których mogą złożyć jaja. Wybierają ciemne, wilgotne, ukryte miejsca w domu
Zawsze szukają miejsc do ukrycia się i zadomowią się wszędzie tam, gdzie poziom wilgoci w domu jest wysoki (na przykład za meblami lub w pobliżu zlewów)


Gdzie gniazdują rybiki cukrowe w domu?

Rybiki cukrowe są pospolitymi szkodnikami , ale mogą być trudne do zauważenia, ponieważ wolą żyć w ciemnych, wilgotnych miejscach, gdzie wilgoć jest powszechna. Obejmuje to strychy, piwnice, garaże i kuchnie, w których mogą żywić się kurzem, rozpieczętowaną wysuszoną żywnością i bałaganem, takim jak papier.


Jakie są oznaki, że masz rybik cukrowy?

Znaki ostrzegawcze to żółte plamy na odzieży wykonanej z tkanin syntetycznych, a także małe dziury i odchody pozostawione na starym papierze i tapecie. Można je również znaleźć zakopane w niezapieczętowanych opakowaniach z suszoną żywnością.

Czy rybiki cukrowe są oznaką brudnego domu?

Rybiki uwielbiają wilgotne miejsca, więc ich obecność jest raczej wskaźnikiem wilgoci w domu. Może to sugerować, że istnieje punkt wejścia do Twojego domu spowodowany uszkodzeniem przez wodę – na przykład mały wyciek, przez który może dostać się woda deszczowa.

Rybiki lubią żywić się kurzem i gruzem, więc miejsce, w którym je znajdziesz, będzie wymagało dobrego oczyszczenia.

„Chociaż rybiki są głównie uważane za uciążliwe, jeśli osiągną znaczną liczbę, mogą stać się nie do przyjęcia, szczególnie w sterylnych środowiskach, takich jak szpitale”. „Mogą także uszkadzać papier, tekstylia i paczki suszonej żywności” – tłumaczy przedstawiciel firmy DDD Płock.

„Chociaż wskazane jest kontrolowanie wilgotności, rzadko jest to realistyczne podejście do kontrolowania owadów po wystąpieniu inwazji” – dodaje. „Specjalista ds. zwalczania szkodników użyje zatwierdzonego środka owadobójczego i swojej specjalistycznej wiedzy na temat zachowania szkodnika, aby kontrolować rybiki cukrowe.” – dodaje.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze