Dyrektor WORD Katowice zwolniony. Strajk egzaminatorów zawieszony

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach ma nowego dyrektora, został nim Janusz Freitag. Nowy dyrektor już zapowiedział przedstawienie związkom nowej propozycji, dotyczącej podwyżek wynagrodzenia. Jak twierdzi wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność, nowy dyrektor ma przekazać związkom propozycje na piśmie jeszcze dziś.

Łukasz Drob – dotychczasowy dyrektor WORD Katowice przestał pełnić swoją funkcję. Nowym szefem został Janusz Freitag. Tę informację uzyskaliśmy już w południe. Teraz potwierdza to Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Jak mówi nam na wstępie, Marszałek Województwa Śląskiego złożył wniosek do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego o włączenie się w proces zakończenia sporu płacowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego o podjęcie mediacji.

,, Poznaliśmy nowego dyrektora, który przyszedł od razu spotkać się z nami. Zapewnił, że jeszcze dzisiaj wieczorem otrzymamy na piśmie propozycję dotyczącą wynagrodzeń”

– mówi Sebastian Białkowski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność 80 w WORD Katowice.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Katowicach wskazuje, że wysokość przychodów w jednostce jest uwzględniona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, czyli wysokości opłat za egzamin na prawo jazdy różnych kategorii.

,, Jednostka jest samodzielna finansowo w 100%. Samorząd województwa nie dokłada do WORD z budżetu województwa ani też do budżetu województwa nie trafiają środki z WORD”

– dodaje

Przypominamy. Na początku 2021 roku pracownicy i związki zawodowe rozpoczęły spór z dyrekcją WORD. NSZZ Solidarność 80 domaga się podwyżek dla pracowników WORD Katowice. Chodzi m.in. o podwyżki 1000 złotych brutto od stycznia tego roku (związki chcą wyrównania pensji – red.), a od przyszłego roku jeszcze 500 złotych. Pozostali pracownicy postulują o podwyżkę od 400 do 1200 złotych brutto. Egzaminatorzy nie przeprowadzają zaplanowanych egzaminów, a pracownicy biur obsługi klienta nie przyjmują interesantów. Wiceprzewodniczący Solidarności 80 złożył w ubiegłym tygodniu dwa zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, dotyczące jego zdaniem utrudnianie pracy związkom przez Łukasza Droba, a także zarzucił byłem dyrektorowi brak udzielania informacji związkom o bieżącej sytuacji ekonomicznej i strukturze zatrudnienia.

Obecnie zarobki egzaminatorów wahają się od 4 do 8 tys. złotych i są regulowane ustawą. Im więcej kategorii egzaminacyjnych, tym wyższa wypłata. Dyrektor wyjaśnia, że z roku na rok zyski z opłat egzaminacyjnych spadają, a w 2020 roku – m.in. w związku z dwumiesięcznym przestojem, jaki wymusiła pandemia COVID-19 – strata ośrodka wyniosła 2,4 miliona złotych. Przychylenie się do postulatów związków oznaczałoby powiększenie dziury budżetowej do 6 milionów złotych.

źródło : rybnik.com.pl

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze