EduAkcja o cyberbezpieczeństwie w Gliwicach

Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. wraz z ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz wykorzystania nowoczesnych technik w procesie edukacji przeprowadza zajęcia dla rodziców i nauczycieli w szkołach na terenie Gliwic. Cykl zajęć ma na celu zwiększenie kompetencji pracowników oświaty w tej dziedzinie. Dodatkowo zajęcia mają ich wspierać w codziennych zadaniach związanych ze zdalną edukacją.

Minął już rok pandemicznej szkoły, która opiera się przede wszystkim na zdalnym trybie nauczania. Jest to trudne, zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Dlatego postanowiliśmy pomóc pedagogom w obszarach, które stanowią dla nich jedno z największych wyzwań, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Nasz cykl zatytułowaliśmy EduAkcja IT, a do współpracy zaprosiliśmy specjalistów z Politechniki Śląskiej oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze cyberbezpieczeństwa.

informuje Agnieszka Olbrycht-Banach, Prezes Zarządu ŚSM Sp. z o.o.

Nauczyciele w Gliwicach dotychczas mieli możliwość wzięcia udziału w w dwóch warsztatowych sesjach, na których uczestnicy zdobywali wiedzę na temat budowania świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z narzędzi informatycznych, a także analizy praktycznych rozwiązań dotyczących eliminacji zagrożeń związanych z nauczaniem zdalnym. Tematyczny zakres spotkań został opracowany przez Śląską Sieć Metropolitalną Sp. z o.o. współpracująca z Politechniką Śląską i Centrum Popularyzacji Nauki PŚ.

Spotkania warsztatowe służą wymianie wiedzy i doświadczeń, ale także uświadomieniu naszym uczestnikom skali zagrożeń w zakresie cyberataków, z którymi, często nieświadomie, mają do czynienia. Przedstawiamy narzędzia, systemy i dobre praktyki, które pozwolą w codziennej pracy znacząco zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas wykorzystania narzędzi internetowych.

powiedział dr inż. Adrian Kapczyński z Politechniki Śląskiej, prowadzący cykl pierwszych zajęć w ramach EduAkcji IT.

Warsztaty na temat bezpieczeństwa w Internecie będą prowadzone do połowy czerwca. Następne zajęcia będą związane z m.in. przeciwdziałaniem atakom hakerskim i socjotechniką zachowań sieciowych. Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. równolegle rozpoczęła zapisy na zajęcia dla rodziców i nauczycieli pt. „Dzieci w Sieci”. Na zajęciach uczestnicy nabędą wiedzę na temat psychoedukacji z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w czasie zdalnego kontaktu ze światem.

Miniony rok w wielu obszarach z powodu pandemii zmienił nasze życie. Dla nas, dorosłych jest to niejednokrotnie niełatwe doświadczenie, ale jeszcze trudniejszym jest dla najmłodszych. Obserwujemy w wielu przypadkach postępującą rezygnację młodych ludzi z realnego życia na rzecz świata wirtualnego, z czym rodzice i nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak sobie radzić. Dlatego chcemy pomóc im także poprzez wsparcie psychologiczne.

przedstawia dr Ewa Weber, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice

Życie naszych dzieci i nasze zmieniło się wchodząc w znacznej mierze w zdalny kontakt ze światem, zdalną realizację zadań, kontaktów. Choć jest to obecnie konieczne to możemy zrobić wiele, aby zrównoważyć negatywne skutki zdalnego życia. Warsztaty pokażą dlaczego warto wychodzić z wirtualnego świata i jak towarzyszyć w tym młodym ludziom, aby ustrzec ich przed negatywnymi skutkami zdalnej nauki

dopowiada Agnieszka Wilczyńska Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.

Źródło: UM Gliwice

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze