Luzowanie obostrzeń? Owszem, jednak nie na Śląsku

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dowiedzieliśmy się, że od 26 kwietnia nastąpi luzowanie obostrzeń w 11 województwach. Niestety, w tym gronie zabrakło województwa śląskiego, w którym sytuacja epidemiczna nadal daleka jest od optymistycznej.

Dziś przed południem doszło do posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem była oczywiście wciąż panująca pandemia koronawirusa. Tuż po jego zakończeniu odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia, na której poinformował o luzowaniu obostrzeń w 11 województwach.

Jak poinformował minister, w pięciu województwach, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, wszystkie obostrzenia zostają utrzymane. Chodzi o województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.

W pozostałych 11 regionach – przekazał Niedzielski – od 26 kwietnia zostaną wykonane „dwa wyraźnie kroki”.

Od poniedziałku 26 kwietnia:

– Edukacja w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie prowadzona w systemie hybrydowym; – Otwarcie salonów urody, zakładów fryzjerskich i zakładów kosmetycznych.

Niedzielski mówił, że zmniejsza się średnia liczba nowych zakażeń i poprawia się sytuacja w szpitalach.

– Można powiedzieć, że pewne apogeum, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń tej trzeciej fali mamy za sobą. Również za sobą, wydaje się, że mamy apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu.

Zaznaczył jednak, że pomimo spadku „zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie”.

– Widzimy wyraźny spadek, jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców we wszystkich regionach, ale nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeżeli chodzi o poziom zakażeń jest trudna – mówił.

Dodał, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców waha się w granicach 50. – W drugiej kolejności mamy województwo dolnośląskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 46,5. W dalszej kolejności mamy województwo wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz województwo opolskie z poziomem 38,3 – poinformował szef resortu zdrowia.

fot. Ministerstwo Zdrowia
źródło: TVN24

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adrianna
Adrianna
3 lat temu

Znowu to samo co w tamtym roku – Śląsk ma najwięcej zakażeń. Oby na wakacje sytuacja się polepszyła, nie wyobrażam sobie 30 stopni i maseczki