Podwyższenie opłat za parking w Katowicach

Samorząd miasta postanowił podnieść ceny opłat za parkowanie w śródmieściu Katowic. Obecnie opłata za cały dzień w płatnej strefie kosztowała 17,20 zł, po zmianie kosztować będzie 25,80 zł.

Katowiccy radni podwyżki opłat parkingowych przyjęli w czwartek. Wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego. Pierwsza godzina parkowania ma kosztować 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł i każda kolejna – 3 zł. Aktualnie za postój do godziny płaci się 2,00 zł, za drugą rozpoczętą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł i za każdą następną – 2,00 zł. Podwyższona będzie wysokości opłaty dodatkowej za brak opłaty za parking – z 50 zł do 200 zł (100 zł w razie zapłaty w ciągu tygodnia). Uchwała przewiduje wprowadzenie abonamentów: miesięcznego i kwartalnego dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach. Opłata pozwala parkować w całej strefie bez dodatkowych opłat, wynosi 200 zł, a kwartalna – 480 zł. W związku z przeprowadzoną w ub. roku modernizacją techniczną systemu poboru opłat, ,można płacić za parking kartą bądź gotówką, a także za pomocą aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, Pango, moBilet i ePark. Miasto zapewniało, że stawia na transport przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji – ale też kierowców. Dlatego m.in. w ub. roku otwarto dwa duże parkingi park and ride i nowy dworzec komunikacji dalekobieżnej.

Z danych wynika że dziennie przyjeżdża średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona jest ich nieco ponad 2 tys., a parkują tam głównie osoby z innych miast. Takie działania mają na celu zachęcenie osób przyjezdnych do pracy aby korzystali zamiast auta z środków komunikacji miejskiej. Samorząd Katowic w środę rozpoczął akcję na rzecz prawidłowego parkowania w mieście. Ma ona na celu edukowanie, karanie opornych oraz punktową rewitalizację 22 rozjeżdżonych zieleńców. W pierwszej kolejności będzie dotyczyła śródmieścia i przylegającej dzielnicy Koszutka. Do 9 maja kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach lub blokujący ruch mogą liczyć jeszcze na ulotkę informacyjną, przypominającą mandat lub upomnienie. Od 10 maja straż miejska ma już nakładać mandaty oraz blokady na koła. W dzielnicach mają powstać mapy miejsc, w których najczęściej łamane są przepisy związane z parkowaniem, które zostaną objęte szczególnym nadzorem Straży Miejskiej. W 2020 r. straż miejska przeprowadziła w sumie 11,2 tys. czynności związanych z porządkiem w komunikacji, w tym unieruchomiono blokadami 416 samochodów, 43 pojazdy zostały usunięte z drogi na koszt właściciela; przeprowadzono też 1017 interwencji związanych z parkowaniem pojazdów na zieleńcach – ukarano mandatami 565 osoby, 177 pouczono, a 8 spraw trafiło do sąd.

Więcej o akcji możemy znaleźć w tym artykule: https://tylkoslask.pl/wyzwanie-parkowanie-czyli-walka-z-nielegalnym-parkowaniem-w-katowicach/

źródło: wnp.pl

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze