„Wyzwanie: parkowanie!”, czyli walka z nielegalnym parkowaniem w Katowicach

W Katowicach rusza akcja, mająca na celu walkę z nieprawidłowym parkowaniem na terenie miasta. W ramach akcji „Wyzwanie: parkowanie!” przy wsparciu Straży Miejskiej, prowadzone będą działania edukacyjne, interwencyjne oraz rewitalizacyjne. W pierwszej kolejności działania zostaną podjęte na terenie Śródmieścia i Koszutki. Kierowcy parkujący niezgodnie z przepisami w pierwszej fazie akcji będą pouczani, a później będą musieli się liczyć z mandatami i blokadami na kołach.

„Śródmieście Katowic to obszar, który przeszedł zauważalną przemianę w ostatniej dekadzie. Pojawia się tu coraz więcej zieleni, kolejne przestrzenie są rewitalizowane i przywracane pieszym, a przykładem pozytywnych zmian jest dobiegająca końca kompleksowa przebudowa ul. Dworcowej. Niestety efekt psuje niewielki odsetek kierowców, którzy nie potrafią lub nie chcą prawidłowo zaparkować swoich pojazdów. Tymczasem w Śródmieściu mamy ponad 2000 miejsc parkingowych” – tłumaczył prezydent Katowic, Marcin Krupa.

„Utworzyliśmy także cztery centra przesiadkowe – w tym aż trzy o charakterze park and ride, w których na kierowców czeka blisko 1000 bezpłatnych miejsc parkingowych. Pomimo tego obserwujemy, że w ostatnich latach coraz częściej rozjeżdżane są trawniki i zieleńce. Niektóre pojazdy blokują chodniki, co stanowi duże utrudnienie dla rodziców z wózkami lub dla osób niepełnosprawnych. Dochodzi także do sytuacji, w których pojazd pozostawiony w niewłaściwym miejscu uniemożliwia dojazd karetce, straży pożarnej czy np. służbom miejskim wywożącym śmieci” – kontynuował – „Doszliśmy do punktu w którym należy powiedzieć „dość”. Dlatego dziś ruszamy z akcją „Wyzwanie: parkowanie!”. Sam jej tytuł jest przekorny, bo pokazuje, że dla niektórych osób zaparkowanie samochodu staje się swojego rodzaju wyczynem. Akcja składa się z trzech faz – w pierwszej będziemy edukować – pokazując jakie konsekwencje wiążą się z nielegalnym parkowaniem, w drugiej – będziemy dyscyplinować kierowców poprzez mandaty, a w trzeciej, przy współpracy z radami dzielnic, w 22 wskazanych miejscach punktowo uporządkujemy rozjeżdżoną zieleń”.

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!” rozpoczyna się już dzisiaj

Akcja rozpoczyna się dzisiaj (28 kwietnia), a swoim zasięgiem obejmie najpierw Śródmieście oraz Koszutkę. W pierwszej fazie, która będzie trwała do 9 maja, kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach lub blokujący ruch będą mogli liczyć na taryfę ulgową. Otrzymają oni jedynie ulotkę informacyjną lub upomnienie. Od 10 maja nie będzie już przymykania oka. Źle parkujących kierowców będą czekały mandaty i blokady na koła. Takie działania mają doprowadzić do prawidłowego parkowania na terenie Katowic. Po 10 maja akcja rozprzestrzeni się również na inne dzielnice.

Sporządzona zostanie mapa miejsc, w których najczęściej łamane są przepisy parkowania

„Dziś wystosuję zaproszenia do Rad Jednostek Pomocniczych, które będą mogły umówić się ze Strażą Miejską na spacer po dzielnicy, którego celem będzie sporządzenie mapy miejsc, w których najczęściej łamane są przepisy związane z parkowaniem. Właśnie te obszary zostaną objęte szczególnym nadzorem Straży Miejskiej. W tych działaniach nie zależy nam na osiągnięciu jednorazowych efektów tylko wdrażaniu trwałych nawyków” – zapowiedział prezydent Marcin Krupa.

Od 4 maja mieszkańcy będą mieli możliwość oznaczania miejsc na specjalnej mapie, w których najczęściej występują problemy z nieprawidłowym parkowaniem oraz dołączenia do nich fotografii z „miszczami parkowania”. Autorzy zdjęć, którzy przedstawią najbardziej oryginalne przykłady źle parkujących osób zostaną nagrodzeni gadżetami miejskimi. Mapa będzie dostępna na stronie wyzwanieparkowania.katowice.eu.

Równolegle do działań prowadzona będzie kampania edukacyjna dla mieszkańców. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych będą pojawiały się krótkie spoty pokazujące konsekwencje nielegalnego lub nieprawidłowego parkowania.

W tym samym czasie rozpoczyna się akcja „Zielone? Nie parkuję!”

Od dzisiaj mieszkańcy mogą zgłaszać zieleńce, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Następnie w każdej dzielnicy zostanie wybrane jedno miejsce, które zostanie zrewitalizowane przez Zakład Zieleni Miejskiej, by utrudnić wjazd samochodów.

źródło: katowice.eu

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze