Nad Nacyną w Rybniku stanęły automaty z ziarnami

Nad Nacyną wzdłuż tamtejszych bulwarów można spotkać trzy nowe ptasie bufety. Z automatów z karmą za cenę 2 złotych można nabyć porcję ziaren, którymi bezpiecznie można karmić ptaki nad brzegiem. Hasło widoczne na automatach – „NIY FUTRUJ PTOKÓW CHLEBYM” – nawołuje do karmienia ptaków tylko bezpiecznymi dla nich produktami.

Spacerowicze nad Nacyną bardzo chętnie dokarmiają tamtejsze ptactwo. Możemy tam spotkać kaczki, łabędzie jak i inne gatunki. Problemem z dokarmianiem jest to co ludzie dają ptakom do jedzenia – mianowicie chleb. Wrzucane do wody pieczywo poważnie szkodzi zdrowiu i życiu ptaków. Taka karma powoduje schorzenia układu pokarmowego, wady zwyrodnieniowe piór czy zaburzenia gospodarki wodnej organizmu, a w konsekwencji również śmierć.

W celu ratowania ptaków postawiono ptasie bufety, czyli automaty z karmą dla ptaków. Jest to najlepsze i najrozważniejsze rozwiązanie problemu jakim jest nieodpowiednie odżywianie ptactwa. Za 2 złote można kupić porcję ziaren, które są idealnym pożywieniem.

Takie automaty mają również charakter edukacyjny. Widniejące na nich hasło i informacje o tym czym powinny odżywiać się ptaki uczy społeczeństwo o zagrożeniach związanych z rzucaniem ptakom pieczywa. Z automatu dowiadujemy się czym wolno a czym nie wolno karmić ptaków, jak robić to dobrze i w jakich okresach.

Co ważne, miasto nie ponosi kosztów tych urządzeń – firma, która je ustawiła płaci miastu za dzierżawę terenu, na którym stoją „kaczkomaty”. Projekt ten z sukcesem został już wdrożony w kilku miastach, takich jak m.in. Rumia, Reda, Ostróda, czy Suwałki. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością, a jej wymiernym efektem jest zauważalny spadek nieprawidłowego dokarmiania ptactwa.

czytamy na stronie UM Rybnik
fot. Wydz. promocji / UM Rybnik

Źródło: UM Rybnik

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze