Nowe drogi rowerowe w Katowicach

W tym roku w Katowicach powstanie ponad 13 kilometrów nowych tras rowerowych w ramach rozbudowy istniejącej już sieci. Jest to element wspierania przez miasto transportu zrównoważonego. Na ten cel miasto przeznaczy w tym roku około 13 mln złotych.

„Katowice są miastem przyjaznym rowerzystom, a jednoślady traktujemy nie tylko jako sposób rekreacji, ale także jako środek transportu. Każdego roku rozwijamy sieć wypożyczalni i przeznaczamy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. W zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 6 mln zł, a w tym roku zarezerwowano w budżecie około 13 mln zł. Dzięki takim inwestycjom, pod koniec 2020 roku mieliśmy w Katowicach blisko 180 km tras, a docelowym planem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta komfortowymi drogami rowerowymi z centrum” – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Kluczowe będą dwie drogi rowerowe, z których jedna będzie łączyć ulicę Gospodarczą z osiedlem Paderewskiego i będzie liczyć ok. 1,5 km, a jej koszt realizacji wynosi ok. 1,9 mln zł. Drugą trasa o długości 2,4 km połączy Giszowiec z Nikiszowcem wzdłuż ul. Szopienickiej. Wartość tej inwestycji to 6 mln zł. Jeszcze w tym kwartale zostaną ogłoszone przetargi na roboty dla obu inwestycji.

Połączenie „TEMPO 30” z węzłem przesiadkowym Brynów

Druga inwestycja realizowana w tym roku połączy śródmiejską strefę „TEMPO 30” z węzłem przesiadkowym Brynów. Ta trasa będzie służyć rowerzystom podróżującym z południowych dzielnic do centrum Katowic. Jeszcze w kwietniu zostanie podpisana umowa z wybranych w przetargu wykonawcą, firmą Novum Stone Expert z Katowic, a zakończenie tej inwestycji przewidywane jest na koniec września tego roku. Jej koszt wyniesie 1,7 mln zł, a długość osiągnie około 1,4 km.

Zbudowana zostanie pochylnia rowerowa pod rondem gen. Jerzego Ziętka

Kolejnym projektem jest inwestycja, która ma ułatwić ruch rowerowy pod rondem gen. Jerzego Ziętka od strony deptaka prowadzącego wzdłuż ulicy Chorzowskiej. W ramach tego projektu planowana jest budowa pochylni rowerowej umożliwiającej wygodny zjazd pod rondo i wyjazd spod niego. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 4,3 mln zł, a początek jego realizacji nastąpi z końcem 2021 roku.

Planowana jest również droga rowerowa przez Podlesie

Wśród planów na ten rok jest również droga rowerowa przez Podlesie, która połączy istniejącą już trasę na ulicy Zaopusta i trasę w biegu ul. Armii Krajowej z granicą dzielnicy przy ulicy Hortensji. Powstanie tam ciąg pieszo-rowerowy na odcinku od ul. Hortensji do ul. Trojoka, gdzie ruch zostanie uspokojony i oznakowany znakami poziomymi. Oprócz tego zostanie wykonany przejazd rowerowy przez ulicę Armii Krajowej na wysokości ulicy Sołtysiej oraz połączenie istniejącej trasy w ciągu ul. Zaopusta z trasą w ciągu ul. Armii Krajowej. Długość tej ścieżki wyniesie ok. 500 m. Inwestycja będzie kosztować ponad 700 tys. zł i będzie realizowana w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego.

Miasto Katowice jest coraz lepsze w kontekście wspierania bez emisyjnych środków transportu. Od 2014 do 2020 roku powstało już ponad 37 km nowych dróg rowerowych.

źródło: katowice.eu

5 2 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze