Pociągiem do Pyrzowic! Odbudowa starej trasy na to pozwoli

Dzięki odbudowie linii nr 182 łączącej Tarnowskie Góry i Zawiercie powstanie możliwość dojazdu i transportu towarów koleją do lotniska w Pyrzowicach. Prace na tym odcinku trwają od początku 2021 roku, a wykonawca zlecenia w tym miesiącu rozpoczął roboty na 11-kilometrowym odcinku Siewierz – Pyrzowice Lotnisko.

Trasa kolejowa między Tarnowskimi Górami a Zawierciem mierzy ok 45 km. i głównie jest to linia jednotorowa. Natomiast prace na odcinku łączącym tory z Lotniskiem w Pyrzowicach nie wpływają na rozkładowy przejazd pociągów po linii Dąbrowa Górnicza – Zawiercie – Częstochowa. Powstaje również nowy most kolejowy. Znajdzie się on w Zawierciu i ma być gotowy do końca czerwca tego roku.

Przy pomocy maszyn przygotowywany jest teren do ułożenia nowego toru. Pierwsze prace obejmują m.in. demontaż szyn i podkładów. Nowe materiały są już dowiezione i przygotowane m.in. na stacji w Siewierzu. Poza nowym torem wykonana będzie elektryfikacja linii oraz zamontowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym

PKP PLK
Źródło: plk-sa.pl

Lokalni mieszkańcy i podróżni od dawna oczekują omawianego połączenia kolejowego do lotniska. Początkowo plan zawierał budowę nowej linii – od Bytomia, przez Piekary Śląskie. Okazało się jednak, że wobec kosztów i sprzeciwu mieszkańców, tę koncepcję porzucono. W ostatecznym planie PKP PLK skupiło się na rewitalizacji blisko 49 km starych i w większości nieużywanych bądź rozebranych linii kolejowych. Dodatkowo wspomniano o pracach na odcinku od łącznicy do Zawiercia, który mierzy około 1 km i łącznicy w rejonie Miasteczka Śląskiego – o długości przekraczającej 1 km.

Trwające prace obejmują elektryfikację połączenia i wszelkiego rodzaju wymagane zmiany techniczne. Z powodu projektowanej prędkości (do 140 km/h), postanowiono złagodzenie niektórych zakrętów oraz przebudowę 38 przejazdów kolejowo-drogowych. W miejscach skrzyżowań z autostradą A1 oraz drogami wojewódzkimi powstaną wiadukty. Modernizacji podlegają także różne stacje kolejowe z 11 peronami (m.in. na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba i Zawiercie).

Źródło: plk-sa.pl

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze