W lipcu nastąpi wzrost opłaty za śmieci w Katowicach

Od 1 lipca wzrosną opłaty za śmieci w Katowicach – poinformowali w środę, 21 kwietnia katowiccy urzędnicy. Decyzję w sprawie mają zatwierdzić jeszcze radni na najbliższej sesji. – Ustalenie nowych stawek zostanie poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami – obiecuje Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Opłaty za śmieci w Katowicach podwyższą się. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca. Obecnie to 21,30 zł na jednego mieszkańca za śmieci segregowane.

– Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – oznajmił w środę, 21 kwietnia, Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Powody podwyżki opłat to – jak wyliczają katowiccy urzędnicy – wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej, a także nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

– Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator – przypomina wiceprezydent Sobula.

Decyzja zostanie podjęta przez katowickich radnych, czy jest zgoda na kwotę oczekiwaną przez spółkę. Najbliższa sesja zaplanowana jest na 29 kwietnia.

– Niestety innego wyjścia nie ma, a mieszkańców czeka zmiana miesięcznej stawki za odbiór odpadów. Ustalenie nowych stawek zostanie poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami. Chcemy, aby system przetwarzania odpadów w Katowicach, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, nadal działał tak dobrze, jak do tej pory – dodaje Sobula.

Źródło: katowice.naszemiasto.pl

4.5 2 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Artur
Artur
3 lat temu

Płacimy coraz więcej, staramy się, a jeden z drugim i tak wrzucają szkło do plastiku. 😠

Julia
Julia
3 lat temu
Odpowiedz  Artur

Niestety taka prawda… Albo wszystko wrzucą do ogólnego śmietnika mimo że podają się za segregujących i płacą składki za segregowanie