Projekt skweru przed Halą Targową w Tarnowskich Górach

Skwer przed Halą Targową w Tarnowskich Górach doczeka się przebudowy. Głównym celem jest wyeksponowanie obelisku, który upamiętnia dawny cmentarz ewangelicki, ale też podświetlenie zabytkowych kielichów czy wprowadzenie stref wypoczynku i większej ilości roślin.

Atrakcyjne strefy wypoczynku i więcej zieleni

Powiększone zostaną przestrzenie biologicznie czynne. Oprócz zachowania obecnie rosnących drzew dosadzonych zostanie 15 kolejnych, a wśród nich: brzozy, lipa, klon, cisy i sosny górskie. Na skwerze pojawią się również nowe krzewy i trawy, takie jak: berberysy, derenie, trzcinniki, barwinki i rozplenice japońskie. Osoby, chcące odpocząć będą miały do dyspozycji nowoczesne siedziska, leżaki, ławeczki i strefę piknikową. Na obszarze skweru zakłada się usunięcie barier architektonicznych, tam gdzie to możliwe oraz usunięcie betonowych obiektów reklamowych od strony ulicy i tzw. blaszaka, stojącego nieopodal II LO im. S. Staszica. Pozostawione zostaną pochodzące z lat 50. ubiegłego wieku kielichy. Zostaną one odpowiednio podświetlone. Brzegiem skweru poprowadzona zostanie droga rowerowa.

Główną ideą w projekcie było wyeksponowanie pomnika, upamiętniającego dawny cmentarz ewangelicki

„Główną ideą było wyeksponowanie pomnika, który obecnie jest prawie niewidoczny. Koncepcja zakłada wprowadzenie tła obelisku, który znajdzie się w osobnej wydzielonej strefie wraz z zielonym dywanem złożonym z niskiej roślinności oraz tablicami opisującymi trudną historię tego terenu i zdjęciami przedstawiającymi fotografie dawnego cmentarza” – tłumaczyła projektantka z firmy Primtech – „Bardzo istotne jest też zachowanie wysokiej zieleni, co oznacza, że nie zostanie wycięte żadne drzewo. Posadzone zostanie za to 15 nowych – głównie brzóz, które posiadają delikatne, ażurowe korony, pozwalające na dobre doświetlenie niskiej zieleni”.

Projekt skweru przed Halą Targową w Tarnowskich górach
Projekt przebudowy skweru przed Halą Targową w Tarnowskich Górach. Źródło: https://tarnowskiegory.pl/2021/04/tak-bedzie-wygladal-skwer-przed-hala-targowa/

Przy tworzeniu koncepcji przebudowy zostały uwzględnione uwagi tarnogórzan, zgłoszone po przedstawieniu poprzedniej wersji odnowy skweru.

źródło: tarnowskiegory.pl

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu

Może Tarnowskie Góry nie są największym miastem, za to powiat jest duży i te centrum pięknieje z roku na rok. Bardzo lubię “w normalnych czasach” wybrać się do knajpki czy nawet spacer. Super, że to tak blisko 🙂