W Katowicach 20 mln zł zostanie przeznaczone na projekty obywatelskie

Mieszkańcy Katowic zgłosili 330 propozycji do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach przeszło formalną weryfikację – poinformował w środę urząd miasta. To ósma edycja katowickiego budżetu obywatelskiego, do rozdysponowania jest 20,6 mln zł.

W Katowicach weryfikacja merytoryczna wszystkich wniosków będzie trwała do 2 sierpnia, a ogłoszenie wyników ostatecznych oceny nastąpi natomiast 16 sierpnia  – wtedy poznamy projekty, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, zaplanowane w terminie od 6 do 19 września.

– Przez siedem lat katowiczanie wybrali łącznie ponad 870 projektów, z których ponad 700 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw czy tężnia solankowa, a także niedawno oddany do użytku, po rewitalizacji, tor saneczkowy w parku Kościuszki. Z efektów tych projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają, co potwierdza liczba zgłoszonych w tej edycji projektów – powiedział w środę prezydent Katowic Marcin Krupa.

Z wszystkich wniosków 282 to wnioski lokalne, a 48 to projekty z kategorii ogólnomiejskiej. Największą aktywność w zgłoszeniach wykazywali mieszkańcy dzielnic Murcek oraz Kostuchny – w każdej z nich zgłoszono po 20 projektów. Niewiele mniej, bo 18 zarejestrowano dla Piotrowic-Ochojca, a po 17 wniosków znalazło się w puli trzech innych jednostek pomocniczych – Śródmieścia, Osiedla Paderewskiego-Muchowca oraz Szopienic-Burowca.

Identycznie jak w ubiegłych latach tegoroczne projekty dotyczą wielu dziedzin życia miasta. Pośród zgłoszeń lokalnych możemy spostrzec wiele kontynuacji projektów tzw. “miękkich” – zadań kulturalnych i festiwalowych, które cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców w zeszłych latach. We wnioskach inwestycyjnych dominowały te dotyczące poprawy estetyki przestrzeni publicznych, poprawiające bezpieczeństwo w dzielnicach, ale również stawiające na swobodniejsze przemieszczanie się w ich obszarze – na przykład poprzez wybudowanie nowych ścieżek rowerowych oraz naprawy dróg.

Identycznie jak w dwóch poprzednich edycjach, wnioskodawcy, których projekty na etapie weryfikacji formalnej zostały zweryfikowane negatywnie, mogą złożyć odwołanie. Należy je składać w terminie 3 dni roboczych od momentu publikacji wyników weryfikacji formalnej wniosków na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – do 17 maja br. włącznie.

źródło: portalkomunalny.pl

Zobacz też: Katowice: Morderstwo 11-latka z Dąbrówki Małej.

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze