Dokładnie 15 maja odbędzie się Noc Muzeów w Zabrzu

Już w tą sobotę 15 maja w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów, w całej Polsce zwiedzanie muzeów, zamków, fortów itp. będzie bezpłatne. Niestety z powodu pandemii masę wydarzeń odbędzie się bezpłatnie. Lecz nie wszystkie.

W Zabrzu ciekawą atrakcje przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy budynku firmy stalowy kolos zostanie pokazany jego dawny wygląd. W kłębach pary, światła parowozu rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza będą mogli usłyszeć stukot, turkot i świst zdyszanej lokomotywy. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa będzie pracować podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21.00, 22.00, 23.00 oraz 24.00.

Noc z Muzeum Górnictwa Węglowego

15 maja zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza do zwiedzania Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza. Kopalnia Guido oferuje zwiedzającym podróż na 320 poziom do tamy wodnej. Podróż do tamy odbędzie się autentyczną szolą górniczą, aż do 320 poziomu pod ziemie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć na własne oczy oraz poznać specyfikację pracy ściany wydobywczej oraz poznać zagrożenia z jakimi spotykają się górnicy. Ponadto kolejka podwiezie zwiedzających w miejsce nigdy nieodwiedzane przez turystów – chodnik na poziomie 320 w Kopalni Guido. Tam poznają różne metody wykrywania zagrożenia gazowego, walki z żywiołem ognia, również jak postępować żeby uchronić się przed wybuchem metanu i pyłu węglowego. Ci, którzy zdecydują się na taką wycieczkę, dowiedzą się czym zajmowała się Kopalnia Doświadczalna o nazwie M-300, a także zobaczą specjalną konstrukcję chroniącą przed żywiołem wody.

Natomiast Sztolnia Królowa Luiza zaprasza do zwiedzania Trasy Wodnej jest to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce oraz również najdłuższej tego typu podziemnej trasy w górnictwie węglowym. Przewodnicy opowiedzą o ludziach, dawnych czasach, miejscach i latach, kiedy powstała Sztolnia, działała i się zmieniała.

Opowiedzą jak pracowali górnicy oraz jakie ryzyko i wysiłek z jakim musieli się zmierzyć na co dzień, aby wydobyć czarne złoto. Zwiedzając podziemną Trasę Wodną poznać można trud XIX-wiecznej pracy górniczej, zagrożenia panujące pod ziemią i moc sił natury – żywiołów ognia, wody, ziemi i powietrza, których ujarzmienie stało się prawdziwą sztuką. Fragment podziemnych wyrobisk przechodzi się pieszo, odkrywając historię jednej z najciekawszych w Europie budowli hydrotechnicznych z początków industrializacji Górnego Śląska.

Pokaz pracy czynnych maszyn górniczych, a w tym spotkanie z 22 tonowym gigantem, wraz z pokazami multimedialnymi niewątpliwie zachwycą zwiedzających. Podziemna przygoda kończy się przejazdem kolejką górniczą Karlik.

źródło: zabrze.com.pl

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze