Walka o czyste powietrze w Zabrzu. Zielone Zabrze

Dbanie o środowisko w tutejszych czasach jest sprawą bardzo ważną, najważniejsze jest dbać o środowisko wspólnie tylko dzięki współpracy mieszkańców i lokalnych władz możemy je zachować w dobrym stanie. Potrzebne są mikrodziałania, jak również olbrzymie inwestycje. Wie o tym zabrzański samorząd, który wytrwale podejmuje inicjatywy na rzecz podniesienia świadomości mieszkańców dotyczącej ekologii. W Zabrzu właśnie wystartowała kampania informacyjna, która ma na celu przypomnieć nam, że niezbędną częścią dbania o naszą planetę są nasze codzienne wybory.

13 kwietnia w Zabrzu wystartowała kampania edukacyjna pn. „Segreguj swoje odpady”. Jak informuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, akcja ma na celu powiększenie świadomości społecznej w zakresie poprawnego sortowania śmieci.

Już teraz – w trakcie pierwszego etapu kampanii – na billboardach widnieją hasła oraz grafiki, które mają na celu pomóc nam w walce z niewystarczającą segregacją odpadów. Kampania ma na celu uzmysłowienie w tym aspekcie, ale i zachęcić ludność do dojrzałego podejścia do segregacji odpadów. W dalszej perspektywie przełoży się to na zmniejszenie wydatków Miasta Zabrze związanych z niesegregowanymi przez mieszkańców odpadami oraz ograniczenie powstawania dzikich wysypisk.

W ostatnich latach w mieście zanieczyszczenie powietrza spadło, co podkreśla wiceprezydent Katarzyna Dzióba. – Powietrze w Zabrzu nie jest idealne, ale na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zauważamy poprawę jego jakości. Istnieje norma, która określa możliwą liczbę w dni w roku z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń. To 35 dni w roku. W 2020 roku stacja pomiarowa w Zabrzu odnotowała takich dni 48. Dlatego mówię, że powietrze nie jest idealne. Ale jeszcze nie tak dawno temu, bo w roku 2013, takich dni było aż 123. W roku 2019 było ich 77. Tendencja jest więc wyraźnie spadkowa – tłumaczyła Katarzyna Dzióba w rozmowie z Wojciechem Skowrońskim.

Oczywiście działania codzienne, takie jak prawidłowa segregacja, przynoszą skutek wtedy, gdy dołączymy do nich inne proekologiczne projekty, a takich w Zabrzu w ostatnim czasie nie brakuje. – W naszym mieście od kilkunastu lat podejmowane są intensywne działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Obejmują one różne rodzaje zabudowy. Z dostępnych w Zabrzu programów mogą korzystać zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Podejmowane działania dotyczą również obiektów użyteczności publicznej, czyli takich, których właścicielem jest miasto – zaznacza wiceprezydent Zabrza. Duże znaczenie ma również dalszy rozwój sieci ciepłowniczej czy realizowanie warunków uchwały antysmogowej.

Pod koniec zeszłego roku w Zabrzu podpisano umowę na powstanie ponad 9 km sieci ciepłowniczej łączącej Elektrociepłownię Fortum Miechowice z dzielnicami Zabrze Helenka oraz Zabrze Rokitnica. Warty ponad 40 mln zł koncept sprawi, że dwie północne dzielnice miasta zdobędą dostęp do ekologicznego ciepła systemowego. – Poprawa jakości powietrza jest zadaniem priorytetowym dla Zabrza, a rozwój sieci ciepłowniczej to najlepszy sposób na skuteczną walkę z niską emisją – komentowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Bezustannie są wprowadzane są kolejne zlecenia w ramach tego trudnego projektu.

Prezydent miasta dodała, że obecnie to nie węgiel jest przyczynom problemu, lecz są to domowe paleniska węglowe. – Mamy w Zabrzu i w regionie zmodernizowane, nowoczesne ciepłownie oraz własne sieci przesyłowe. W oparciu o ten potencjał podejmujemy inwestycje, które pozwalają na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne – zaznaczyła, wspominając, że w ostatnich latach w celu Programu Ograniczania Niskiej Emisji spełniono w Zabrzu ponad 14 tysięcy mikroinwestycji za kwotę ponad 70 mln zł.

Dodatkowo, jeszcze w tym miesiącu, w Zabrzu zostanie ulokowanych kilkanaście pojemników za sprawą Systemu Zbierania Elektrycznych Śmieci. To następne kroki ułatwiające prowadzenie skutecznej oraz poprawnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Czerwone pojemnik” do zbierania małogabarytowych elektrycznych śmieci o rozmiarach do 50 cm początkowo zostaną rozlokowane w kilku miejscach. Jednakże docelowo planowane jest ustawienie pojemników w każdej dzielnicy.

źródło: wiadomosci.onet.pl

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze