Pomoc dla przedsiębiorców została przedłużona w Katowicach

Władze Katowic zadecydowały o kolejnym wydłużeniu pomocy dla przedsiębiorców w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy – poinformował w czwartek urząd miasta. Miejski pakiet pomocy w pierwotnej formie uruchomiono w Katowicach w marcu poprzedniego roku.

To reakcja na aktualne rozporządzenia rządowe powiązane z walką z koronawirusem, które w dalszym ciągu zmniejszają lub blokują prowadzenie działalności w wielu branżach. Jak powiedział cytowany w informacji, prezydent miasta Marcin Krupa, główne cele Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy to podtrzymanie miejsc pracy i pomoc firmom w przeżyciu.

„Trwają szczepienia, pandemia kiedyś się skończy i znów zaczniemy chodzić masowo do restauracji, na siłownie czy różne zajęcia sportowe. To bardzo trudny czas na prowadzenie działalności gospodarczej, dlatego chcemy pomóc katowickim przedsiębiorcom” – powiedział prezydent Krupa.

„Rozwiązania zawarte w naszym pakiecie to między innymi zwolnienia z opłat za czynsze, dzierżawy i wywóz odpadów. Warto podkreślić, że opracowaliśmy je wspólnie – ponad podziałami politycznymi – z radnymi wszystkich klubów rady miasta” – zaznaczył prezydent Katowic.

Pierwsze dwa „filary” pakietu nadane są do przedsiębiorców, którzy są najemcami lub dzierżawcami lokali miejskich i gruntów za okres, w którym za sprawą przepisów przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Trzeci filar dostarcza między innymi możliwość anulowania, rozciągnięcia na raty lub odłożenia terminu wpłaty podatku od nieruchomości na pojedynczy wniosek przedsiębiorcy za okres jednego miesiąca, w którym zauważono znaczący spadek przychodów.

Poprzez trzeci filar wydłużono do końca listopada br. termin zapłaty rat podatku od nieruchomości płatnych w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju i czerwcu 2021 r. Przedłużenie odnosi się również do przedsiębiorców zarządzającymi działalnościami polegającymi na handlu lub wynajem obszarów handlowych w budynkach obszarze powyżej 2000 m kw.

Czwarty filar dotyczy 50 proc. obniżki na odbiór odpadów dla przedsiębiorców mających podpisaną umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej.

Miasto ostrzega, że aktualne uregulowania rozporządzeń pozwalają na wdrożenie zwolnień za sprawą pierwszego, drugiego oraz czwartego filara dla przedsiębiorców reprezentujących: dyskoteki, baseny, siłownie, centra fitness, gastronomię, domy i ośrodki kultury.

Kolejne działalności dotyczące tego wsparciem to działalność związana z poprawą kondycji fizycznej, branżą hotelarską, galeriami, salonami wystawienniczymi, teatrami, kinami czy instytucjami kultury, fryzjerstwem, kosmetyką, salonami tatuażu i piercingu czy świadczeniem usług kserograficznych na terenie szkół i placówek oświatowych.

Wnioski w ramach pierwszego, drugiego i czwartego filara będzie można dostarczać do końca maja bieżącego roku Termin dla zgłoszeń do trzeciego filara to koniec listopada bieżącego roku.

źródło: wnp.pl

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze